Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Ing. Filip Kalina

Vedoucí útvaru na centrále

„Chtěl jsem se věnovat BIM* a využívat ho nejen v projekci, ale i v realizaci. A měl jsem štěstí, protože přesně k tomu jsem dostal příležitost v Metrostavu.“

Filip se poprvé s BIM setkal při návštěvě USA, kde je tato metodika již hojně využívána. Když potom hledal příležitost, jak se této oblasti dál věnovat, nabídl mu vedoucí bakalářské práce odbornou praxi v Metrostavu.

Diplomovou práci už psal na téma, kterému se věnoval i v práci – adaptaci a možným přínosům digitalizace záznamů v BIM prostředí v průběhu realizace.

Po ukončení magisterského studia na ČVUT nastoupil Filip na plný úvazek. Záhy se stal členem pracovní skupiny, jejímž cílem je zlepšovat podmínky pro rozvoj BIM v ČR. Účastní se i konferencí v Německu a Rakousku, kde je BIM o krok dál. Vše jde velmi rychle odpředu, tak ho těší, že má možnost být u toho a pružně reagovat na všechny novinky.
 

Aktuálně pracuje Filip na pozici vedoucího útvaru digitalizace stavebních procesů na centrále. Vede menší tým, který se zaměřuje na podporu technologie BIM v rámci firmy tak, aby měl Metrostav veškeré potřebné prostředky, nástroje a know-how pro přípravu, nacenění a realizaci zakázky s využitím modelu stavby. Současně se zaměřuje na digitalizaci interních procesů ve společnosti.

Sám se věnuje několika projektům s požadavkem na realizaci s využitím BIM. Mimo jiné  pracuje i ne na zcela obvyklém způsobu využití této metody, a to při  rekonstrukci hotelu InterContinental v centru Prahy..
 

„Za obrovskou výhodu Metrostavu považuji fakt, že jde o českou firmu. Nemusíme přijímat zbytečné interní regule vzniklé někde v zámoří, které lokálně nedávají smysl. Často slyším od svých kolegů a kolegyň z řad spolužáků, jak je korporát omezující – u nás ale taková omezení nevnímám.“ 

Vysvětlivky: BIM (anglicky Building Information Modeling nebo Building Information Management, zkráceně BIM) je digitální model reprezentující fyzický a funkční objekt (stavbu) s jeho charakteristikami. Model slouží jako databáze informací o objektu pro jeho navrhování, výstavbu a provoz po dobu jeho životního cyklu, tj. od prvotního konceptu po odstranění stavby. (zdroj Wikipedia)

Obrázek

Nabídka volných pracovních míst

Jestliže jste nenašli vhodnou pozici, ale máte přesto zájem u nás pracovat, můžete se zaregistrovat do naší databáze. Pokud se objeví pozice odpovídající Vašim požadavkům a kvalifikaci, ozveme se Vám.

Zeptejte se nás

Napište nám, rádi vám odpovíme

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav