Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Dvoukřídlový sklápěcí most Stulecia Niepodległości

Dopravní stavby
Sobieszewo – Polsko

Výstavba pětipolové mostní konstrukce přes řeku Mrtvá Visla v Polsku 

Základní informace

Objednatel:

Gmina Miasta Gdańsk

Projektant:

EUROPROJEKT GDAŃSK S.A.

Doba výstavby:

09/2016 – 04/2019

Dvoukřídlový sklápěcí most Stulecia Niepodległości

Projekt v číslech

 • 173,0 m
  délka přemostění
 • 2x 29,75 m
  rozpětí otevírané části
 • cca 10 m
  výška mostu
 • 50 m
  šířka plavebního prostoru
 • 5,0 m
  výška plavebního prostoru nad střední hodnotou vody
 • 20 – 24 m
  délka pilot pro založení mostu
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Výstavba pětipolové mostní konstrukce přes řeku Mrtvá Visla v Polsku v gdaňské čtvrti Sobieševo včetně vybavení mostu, jeho ovládání a přilehlých komunikací. Nové přemostění nahradilo provizorní pontonový most, jehož únosnost již nevyhovovala a který byl následně zbourán. Díky zvedacím ocelovým křídlům uprostřed toku řeky umožňuje nový most bez omezení proplouvání lodí až do výšky 5 m, čímž může být Mrtvá Visla využívána jako mezinárodní vodní cesta kategorie Vb. 

Výjimečnost stavby

V mnoha ohledech se jedná o unikátní konstrukci, která prozatím nemá obdobu ani v Polsku, ani v České republice. Průběh prací, které stavbaři prováděli z vody, komplikovalo jak počasí, tak vztahy s investorem, problémy s projektem a v nemalé míře i krach partnerů v původním dodavatelském sdružení. Metrostav tak zajistil výstavbu celého složitého mostu sám, a to včetně hydrauliky, jejího řízení a speciálního systému ryglování, který zajišťuje přesnost polohy zavřených mostních křídel.

Obrázek
Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav