Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Obnova Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích

Občanské stavby
Pardubice

Přestavbou hlavní budovy Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích vznikly výstavní prostory a nové sídlo krajské Gočárovy galerie. Jedním z jejích hlavních exponátů se stala i samotná památkově chráněná budova.

Základní informace

Objednatel:

Pardubický kraj

Projektant:

TRANSAT architekti

Doba výstavby:

05/2020 – 01/2023

Obnova Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Přestavba historické průmyslové budovy na univerzální výstavní prostor s parametry galerie umění se snažila zachovat původní konstrukce z první třetiny 20. století – cihlu, ocel, dřevo a beton. Došlo k odstranění kompozičně závadných přístavků a oplocení směrem k řece, aby se vstupní hala otevřela k náplavce a do nádvoří. Severní přístavba sil ze začátku 60. let 20. století byla ponechána jako rezerva pro budoucí rozvoj galerie.

Projekt v číslech

  • 2014
    Rok zařazení mlýnů na seznam Národních kulturních památek ČR
  • 19 000
    Počet sbírkových předmětů Gočárovy galerie

Výjimečnost stavby

Realizační tým musel překonat nezvykle mnoho problémů vyvolaných nečekaně horším stavem původních konstrukcí. Projekt proto provázelo množství změn. Zatímco vnější vzhled budovy se opticky téměř nezměnil, nový účel užití si vyžádal změny dispozic podlaží a přístavbu čtyř celoprosklených vnitřních výtahů. Budova dnes nabízí otevřený a propojený výstavní prostor, který je od třetího až do pátého nadzemního podlaží osvětlený přirozeným denním světlem bez přímého oslunění interiéru.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav