Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Rekonstrukce Pluhovského paláce

Občanské stavby
Bečov

Rekonstrukce desítky let nevyužívaného a památkově chráněného Pluhovského paláce v areálu hradu a zámku Bečov nad Teplou a jeho přestavba na moderní interaktivní muzejně-galerijní expozice a provozní i návštěvnické zázemí.

Základní informace

Objednatel:

Národní památkový ústav, státní příspěvková organizace, NPÚ ÚPS v Praze – SHZ Bečov

Projektant:

TŠ Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby spol. s r.o.

Doba výstavby:

05/2019 – 09/2021

Rekonstrukce Pluhovského paláce
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Stavební úpravy renesančního paláce umožnily bezpečné vystavení vzácného relikviáře sv. Maura, který je movitou národní kulturní památkou. V objektu vznikly i další přidružené expozice, nové pokladní centrum, kavárna, hygienické zázemí pro návštěvníky i zaměstnance, víceúčelový sál, výtvarné dílny a kanceláře. Součástí rozsáhlé zakázky byla i obnova hradního nádvoří včetně vnějšího mobiliáře a vybudování přípojek na inženýrské sítě.

Projekt v číslech

  • 3
    Počet domů, ze kterých se skládá Pluhovský palác
  • 4
    Počet ocenění ze soutěže Stavba roku

Výjimečnost stavby

Zajímavým momentem rekonstrukce Pluhovského paláce bylo skryté umístění moderních technologií do podkroví nebo zachování původních výplní i historických omítek a použití tradičních postupů prací. Kvůli zledovatělé strmé příjezdové cestě se v jednu dobu musel materiál na stavbu dopravovat pásovým minidumperem. Velkou výzvu představovalo rozebrání, ošetření a zpětné složení původních povalových stropů napadených dřevomorkou.

Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav