Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Hlavní výrobní blok nového zdroje 660 MWe v Elektrárně Ledvice

Průmyslová výstavba
Ledvice

Stavba hlavního výrobního bloku nového zdroje v Elektrárně Ledvice zahrnovala vybudování kotelny, mezistrojovny, strojovny a dozorovny.

Základní informace

Objednatel:

ŠKODA PRAHA Invest s.r.o.

Projektant:

Ústav jaderného výzkumu Řež a.s., Energoprojekt Praha a.s.

Doba výstavby:

01/2009 – 11/2017

Hlavní výrobní blok nového zdroje 660 MWe v Elektrárně Ledvice
Obrázek
Obrázek

Charakteristika

Stavba hlavního výrobního bloku nového zdroje v Elektrárně Ledvice zahrnovala vybudování kotelny, mezistrojovny, strojovny a dozorovny. Byla unikátní zejména množstvím železobetonových konstrukcí či pilot a velkým objemem zemních prací na jednom místě v relativně krátkém čase. Pro montáž technologie bylo nutné stavbu tří hlavních objektů dokončit během 12 měsíců. Po dokončení montáže technologie kotelny a turbíny docházelo k úpravám a dokončovacím pracím.

Projekt v číslech

 • 103,500 m3
  Objem výkopů
 • 28,000 m
  Celková délka pilot
 • 73,800 m3
  Objem železobetonových konstrukcí
 • 18,950 t
  Hmotnost použité výztuže
 • 49,000 m2
  Plocha taženého bednění pro betonáž věží
 • 2,220 t
  Hmotnost ocelových konstrukcí

Výjimečnost stavby

Technicky nejzajímavějším prvkem díla byla betonáž dvou železobetonových věží pro nový kotel elektrárny, které dosahují výšky 145 m. Věže vybudované během 80 dní pomocí taženého bednění slouží jako komunikační jádro pro kotelnu – jsou zde výtahy, úniková schodiště a technologické kanály. Jsou nejvyšší železobetonovou stavbou ve střední Evropě a na jedné z nich je umístěna vyhlídková místnost s výhledy na České středohoří, Krušné hory a celou uhelnou pánev.

Obrázek

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav