Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Můstek spojil budovy pražské vysoké školy přes Studentskou ulici

Můstek spojil budovy pražské vysoké školy přes Studentskou ulici

11. 3. 2020
zdroj: archiweb.cz
Aktuality

Praha - Budovy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze dnes propojil první ze dvou 25metrových můstků, který byl osazený mezi univerzitní budovy nad Studentskou ulici. Instalace druhého můstku je v plánu 26. března. Celková cena díla činí 60 milionů korun. Oba můstky by měly být plně funkční v průběhu druhého čtvrtletí roku 2020. ČTK to sdělil mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Cílem instalace můstků je zvýšení bezpečnosti a komfortu studentů a zaměstnanců, když se potřebují pohybovat v obou budovách. Propojení univerzitních budov můstky vychází z návrhu ateliéru ov-a, tedy vítěze výběrového řízení z roku 2017.

Mostní konstrukce obou lávek tvoří nosník uložený na dva pilíře, které jsou přisazeny k fasádám budov. Konstrukce je z vnější strany zasklená tepelně izolačním sklem. "Plný strop lávky ztužuje konstrukci a brání nadměrnému přehřívání. Podlaha s betonovou vrstvou tlumí chvění konstrukce," uvedl Jiří Opočenský z ateliéru ov-a.

Nápad spojení budov pochází z 30. let minulého století. Tehdy jej představil architekt Antonín Engel v urbanistickém návrhu dejvického kampusu. Engelův návrh však podle architekta VŠCHT Petra Šichtance v dnešní době není realizovatelný. "Nikdy bychom na můstky v původní podobě nezískali stavební povolení. Navíc jsme historizující cestou jít nechtěli, žijeme koneckonců v jiném tisíciletí," uvedl Šichtanc.

Celková cena stavby, kterou provádí firma Metrostav, je 60 milionů korun. Škola bude finanční prostředky čerpat z ministerského dotačního fondu. Na konstrukci obou můstků bylo použito téměř 80 tun oceli. Hmotnost každého z můstků přesáhne 40 tun. Délka lávek je 24 metrů, výška 4,6 metru, šířka dle profilu činí tři až pět metrů.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav