Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Další tunel v Praze? Povede mezi budovami, vystaví v něm exponáty

Další tunel v Praze? Povede mezi budovami, vystaví v něm exponáty

27. 3. 2017
Napsali o nás

Více jak dva roky probíhá rekonstrukce Národního muzea v Praze. Obě budovy nově propojí podzemní tunel, který by měl usnadnit přechod osobám mezi výstavami. Povede přímo pod Vinohradskou třídou a na podzim 2018 se osmdesátimetrovou chodbou projdou první návštěvníci. Ti v ní naleznou dokonce vystavené exponáty. Během stavby budou automobily jezdit přes provizorní most, ten unese až 50 tun zátěže.

Obě budovy Národního muzea propojí 80metrová chodba. Po vyhloubení jámy, při které musely bagry přenášet i jeřáby, přišla také na řadu stavba provizorního mostu, přes který budou moci jezdit automobily do doby, než bude podzemní chodba dokončena.„Most je dlouhý 18 metrů a zároveň unese až 50 tun. Téměř totožný koncept byl využíván už za druhé světové války,“ řekl pro Blesk.cz Petr Horváth, který na stavbu mostu dohlíží. Osmimetrová stavební jáma je podle vedoucího projektu opravy Národního muzea nejnáročnější část celého projektu. „Stavebně nejnáročnější je určitě podchycení konstrukcí historické budovy v místě, pod kterým musí podejít spojovací chodba,“ uvedl pro Blesk.cz stavbyvedoucí Jan Kučera z Metrostavu. 80 a 8 metrů 

„Chodba je přibližně 80 metrů dlouhá. Je hloubená a je přibližně osm metrů hluboko. V tuto chvíli je rozpracovaná, někde je již hotové obvodové zdivo. Při hloubení chodby nebyly odkryty žádné archeologické nálezy kromě zbytků ze stavby Federálního shromáždění,“ popisuje dále Kučera. 

Osmdesátimetrovou chodbu budou využívat výhradně návštěvníci Národního muzea, a dokonce v ní budou vystaveny exponáty. 

„Na jaře roku 2015 jsme předali Historickou budovu Národního muzea zhotoviteli rekonstrukce a práce jdou v pořádku kupředu. Usilovně se pracuje na zajištění fasády, na spojovací chodbě s Novou budovou Národního muzea, probíhají náročné restaurátorské zásahy v interiérech a mnoho dalšího. Dělá se tedy opravdu maximum pro to, abychom mohli v budově přivítat první návštěvníky na podzim roku 2018,“ uvádí na závěr generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

zdroj/médium: blesk.cz Praha - Zprávy

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav