Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Restaurátoři v „plné polní“: Národnímu muzeu vrací staronový háv, lidé jim mohou nahlédnout pod ruce

Restaurátoři v „plné polní“: Národnímu muzeu vrací staronový háv, lidé jim mohou nahlédnout pod ruce

17. 5. 2018
zdroj: blesk.cz Praha - Zprávy pom,ČTK
Napsali o nás

Historická budova Národního muzea se začíná rýsovat. Restaurátoři jsou v „plné polní“, aby ji uvedli do původní podoby z 19. století. Na budovu se vrátí původní stožáry, které se v 60. letech 20. století záhadně ztratily, i historické oplocení. Staronové muzeum ale doplní i prvky moderní - například vzduchotechnika. Muzeum si ještě před oficiálním otevřením mohou návštěvníci prohlédnout v sobotu na dni otevřených dveří a vidět jeho proměnu „v procesu“.

1300 km zbrusu nových kabelů a ani metr původní vodovodní trubky přinese rekonstrukce historické budovy Národního muza, která má dům uvést do původní podoby z 19. století. Nevyhne se ale ani částečné modernizaci - přibude pět výtahů a další obslužné a také vzduchotechnika. „Za hodinu vymění 80 000 metrů krychlových vzduchu,“ řekl dnes na stavbě novinářům ředitel výstavby muzea Jan Kučera z Metrostavu.

Objem vzduchu je podle něj přibližně stejný, který spotřebuje mrakodrap City Tower v Praze na Pankráci. Budova by po rekonstrukci ale neměla mít dražší provoz, počítá se s tím, že bude energeticky úspornější. „A také počítáme, že muzeum bude výdělečnější,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Kromě výdělku ze vstupného počítá s tím, že budova bude atraktivní pro mnohé společenské a kulturní události, již v minulosti například byla oblíbeným místem zahraničních filmových produkcí.

 Den otevřených dveří

Den otevřených dveří je připomínkou 127. výročí zpřístupnění muzea, kam se lidé mohli poprvé podívat 18. května 1891. V sobotu mezi 10:00 a 15:00 si lidé budou moci projít připravenou trasu, na níž budou pracovníci muzea informovat o dokončované rekonstrukci.

Lidé uvidí i některé části stavby a hotové práce, které po dokončení generální opravy už vidět nebudou. Kučera připomněl, že prohlídková trasa je relativně fyzicky náročná, půjde se po dočasně zbudovaných schodištích. Pro školní děti by návštěva neměla být překážkou, kočárek ale stavbou neprojede. Trasa je naplánovaná přibližně na půl hodiny.

„Pořád platí, že budova by měla být otevřena v částečném provozu 28. října. Zůstane otevřená do konce roku a bude pro návštěvníky zdarma. Veškerá kolaudační razítka by měla být koncem února 2019, v druhé půlce roku 2019 by mělo být hotovo 80 procent expozic,“ řekl Lukeš.

 Generální rekonstrukce muzea začala v roce 2015, několik let předtím se budova vyklízela. Od svého otevření v roce 1891 neprošla komplexní rekonstrukcí, prodělala jen tři větší opravy - po druhé světové válce, po srpnu 1968 a při stavbě metra v roce 1974. Po letech příprav se nyní muzeum opravuje čtvrtým rokem. K vysoutěžené ceně 1,64 miliardy korun za rekonstrukci budovy podle Lukeše přibyly vícepráce, které činí 6,2 procenta z původní ceny, tedy asi 102 miliony korun.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav