Praha 10. dubna (ČTK) - Zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je pro tuzemské firmy, které se měly na zakázkách podílet, zklamáním. Firmy přijdou o zakázky za desítky milionů korun. Rozhodnutí ČEZ také poškodí renomé Česka v zahraničí. Vyplývá to z odpovědí zástupců těchto společností. Na stavbě Temelína se mohly podílet stovky českých firem.
"Je to špatná zpráva pro všechny i z hlediska energetické stability a budoucnosti energetiky v České republice," uvedl generální ředitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík. Vítkovice mají uzavřené smlouvy o spolupráci s oběma účastníky tendru - česko-ruským konsorciem MIR.1200 a americko-japonským Westinghousem. "Ukázalo se, že tak složitá technika, jako je jaderná energetika, se nedá jednoduše tendrovat. Poškodí to renomé České republiky v zahraničí, že není schopna tendr v takovém rozsahu dotáhnout do konce," dodal Světlík.
"Máme za sebou pět let usilovné práce a bezmála miliardu korun nákladů. Vláda včera zopakovala, že rozvoj jaderné energetiky je pro ni prioritou. Doufám, že stát nedopustí, aby tato neopakovatelná příležitost, podpořit český energetický průmysl, a tím i celou českou ekonomiku, zůstala nevyužita," uvedl Miroslav Fiala, předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS, která je českým zástupcem konsorcia MIR.1200, Rusko zastupují firmy Atomstrojexport a Gidropress.
Mezi firmami, které se měly na zakázkách při plánované dostavbě Temelína podílet, byla i společnost Baest Machines&Structures, která vyrábí ocelové nádrže a tlakové nádoby. Obchodní ředitel firmy Karel Janoušek dnes ČTK řekl, že zrušení tendru je pro firmu zklamáním a znamená ztrátu zakázek zhruba v hodnotě desítek milionů. "Příprava na tuto zakázku patřila mezi naše střednědobé plány. Trvala přibližně dva roky," uvedl Janoušek. Společnost se zaměřuje i na další zakázky, ale v případě, že by byl tendr obnoven, ucházela se by se o tuto zakázku pravděpodobně znovu.
"Je to pro nás samozřejmě nepříznivá zpráva, protože realizace takto velké zakázky by byla pozitivním impulzem pro české stavebnictví i další obory a zaměstnanost v nich. To by samozřejmě v případě úspěchu konsorcia platilo i pro PSG," řekl dnes ČTK Tomáš Krones, generální ředitel stavební firmy PSG-International, která by se stavby účastnila s MIR.1200.
Mluvčí Metrostavu František Polák pouze uvedl, že je právem investora tendr zrušit. Firma se měla stavby účastnit společně s Westinghousem.
Českých firem, které se měly podílet na stavbě Temelína v případě vítězství konsorcia MIR.1200, bylo 247. V případě úspěchu Westinghousu šlo o víc než 150 firem. Řada podniků ale byla zapojena v obou konsorciích.
Firmy: Zrušení tendru na dostavbu Temelína poškodí renomé ČR
10. 4. 2014
zdroj: Financninoviny.cz
Napsali o nás