České stavebnictví letos vzroste o 2,4 procenta a v roce 2017 o dvě procenta. Tržby stavebních firem v letošním roce stoupnou v průměru o 2,5 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se společností SGCP, divize Weber. Společně oslovily ředitele více než stovky tuzemských stavebních firem.
Letošní růst očekává 77 procent stavebních manažerů. Velkou roli v odpovědích však hrají velikost firmy a její zaměření. „Zástupci malých a středních firem předpokládají růst až o tři procenta, velké firmy čekají nepatrný růst o 0,1 procenta, tedy v podstatě stagnaci. Ještě větší rozdíly panují mezi firmami zabývajícími se pozemními či inženýrskými stavbami. První skupina očekává růst stavebnictví o 3,6 procenta, druhá počítá s poklesem o 1,1 procenta," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Za velkou se považuje firma s minimálním ročním obratem 200 milionů korun.
„V letošním roce můžeme na jedné straně počítat se stabilním růstem rezidenčního a komerčního sektoru, na straně druhé se stále potýkáme s velkými meziročními výkyvy ve výstavbě infrastruktury. Podstatné je, že poroste také ziskovost zakázek. Nicméně již dnes vidíme v některých oborech významný nedostatek kapacit," dodal jednatel společnosti CEMEX Czech Republic Karel Köszegi. Zvýšený počet zakázek potvrdil i ředitel Trigema Building Karel Branda. „Přesto má ale celková situace ve stavebnictví k optimismu ještě daleko. Potenciál pro nové projekty je mnohem větší, než je současná realita," upozornil Branda.
Inženýrské stavby
Společně s objemem produkce očekávají ředitelé stavebních firem také růst tržeb, meziročně v průměru o 2,5 procenta. Společnosti zaměřené na inženýrské stavby jsou ovšem mnohem pesimističtější, když očekávají pokles tržeb o 1,7 procenta. Naopak ředitelé firem z pozemního stavitelství předpokládají, že jim tržby o 3,9 procenta vzrostou.
Ceny svých stavebních prací plánuje zvýšit 33 procent firem, 66 procent plánuje ceny zachovat. Zlevňovat chce pouze jedna firma ze stovky oslovených. „Z dlouhodobého pohledu je nezbytně nutné pro další rozvoj oboru opustit dumpingové ceny a zohlednit růst cen vstupů," sdělil generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Ceny se zvednout musí, už z důvodu zvyšujících se cen stavebních materiálů a ceny práce na trhu. Již nikde nejsou žádné rezervy," doplnil ředitel firmy Podzimek a synové Martin Podzimek.
V příštím roce by stavebnictví mělo vzrůst o dvě procenta, tržby v průměru o tři procenta. Výrobní kapacity stavebních firem jsou aktuálně naplněny ze 79 procent, přičemž firmy mají nasmlouvané zakázky v průměru na dalších 6,6 měsíce.
Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví loni vzrostlo o 5,5 procenta po růstu 4,3 procenta v roce 2014. Předtím klesalo pět let v řadě a proti rekordnímu roku 2008 ztratilo 27,4 procenta.
Stavebnictví letos vzroste o 2,4 procenta, odhadují stavaři
5. 3. 2016
zdroj: denik.cz Ekonomika
Napsali o nás