V únoru vyháněli oheň ze střechy Národního muzea hasiči, včera z ní jeho alegorii sejmul jeřáb
PRAHA Kolemjdoucím se včera u Národního muzea vznášely nad hlavou sochy. Pokračující rekonstrukce historické budovy muzea si totiž vyžádala, aby technici z balustrády její levé fasády sejmuli alegorické skulptury znázorňující čtyři živly. Rameno jeřábu na zem postupně sneslo Vzduch, Oheň, Vodu i Zemi.
Sochy, vážící od 1,2 do 1,6 tuny, dělníci spustili z výšky přibližně 22 metrů. Od otevření budovy v roce 1891 byly ze svého místa odstraněny úplně poprvé. Na zakázku je o dva roky dříve vytvořila dvojice sochařů. Mladý umělec Vojtěch Šaff ztvárnil Vzduch jako antickou bohyni Héru a Zemi jako Diovu matku Rheu. Starší sochař Tomáš Seidan pojal téma odlišně. „Vytvořil neutrální ženské figury, kterým dal do rukou atributy dokládající živel, jejž mají představovat,“ řekl Lubomír Sršeň, kurátor oddělení starších českých dějin. Oheň tak znázorňuje žena, jež má v rukou pochodeň a blesky, zatímco vodu představuje akt mladé dívky držící nádobu s vodou a s korály na krku. Dříve v ruce držela i trojzubec, ten se však nedochoval.
Spouštění soch nebylo nic jednoduchého, jsou totiž z poměrně křehkého pískovce. Na celý proces dohlížel restaurátor a sochař Jakub Rafl. „Transfer této sochařské výzdoby provádíme proto, že balustráda a prvky pod sochami jsou na tom po statické stránce špatně a budou se opravovat,“ řekl. Poškozeny jsou však podle něj i sochy. Povětrnostní vlivy totiž narušily samotný pískovec i kovové součásti soch. Slunce do nich navíc během 125 let zapeklo silnou vrstvu prachu, proto jsou dnes téměř černé.
Na dva roky do skladu
Plastiky zítra doputují do hlavního muzejního skladu v Praze 8, kde projdou renovací. Ta má trvat půl roku až rok. Restaurátoři sochy vyčistí, zpevní jejich poškozené části a ty chybějící doplní umělým kamenem. Opravené sochy se na střechu muzea navrátí až poté, co bude v roce 2018 dokončena rekonstrukce celé budovy.
Spolu s nimi se na opačnou stranu budovy směřující do Čelakovského sadů vrátí i další čtyři alegorické sochy, které byly sejmuty již dříve. Ty nepředstavují živly, ale vlastnosti charakterizující vědeckou činnost – Pilnost, Ušlechtilost, Pravdu a Krásu. V průčelí budovy se pak znovu objeví i sousoší Géniů, které bylo sejmuto již v roce 2006, protože bylo v dezolátním stavu. Zpět na jeho původní místo si však cestu najde již jen kopie, originál bude po renovaci zdobit interiér muzea.
Oprava probíhá podle plánu
Od zahájení rekonstrukce Národního muzea uplynul přibližně rok a tři měsíce. V současnosti jsou dokončeny bourací práce a probíhá oprava fasády, střechy, podlah a elektrorozvodů.
Lešení po obvodu muzea již od dubna zakrývá obří bankovní reklama, která u Pražanů vzbudila řadu negativních reakcí, především na sociálních sítích. Muzeum se nicméně proti kritice bránilo tím, že za reklamou získané peníze uspořádá několik výstav.
Na nádvoří muzea se v současné době hloubí prostor pro nové technologie a výtahy. Ty po svém dokončení dovezou návštěvníky až k podzemní spojovací chodbě, která jim umožní nerušený průchod pod Vinohradskou ulicí do sousední nové budovy Národního muzea. Jáma pro chodbu se na staveništi právě hloubí. „V příštím roce začnou instalace nových technologií, práce na zastřešení obou nádvoří a zpřístupnění kopule návštěvníkům,“ popisuje Michal Lukeš, ředitel Národního muzea.
Práce podle něj pokračují podle plánu a zatím se prý nevyskytly žádné potíže ani překvapení, jež by zásadním způsobem ovlivnily průběh či cenu rekonstrukce. „Stále jsem realistický optimista a vše tlačím k tomu, aby se k 28. říjnu 2018 muzeum alespoň částečně otevřelo veřejnosti,“ říká ředitel. Nejenže na zmíněný den připadá výročí sta let od založení Československa, Národní muzeum zároveň ve stejném roce oslaví dvě stě let existence.
Podle prvních odhadů měla technicky náročná rekonstrukce muzea přijít téměř na tři miliardy korun. Nakonec se zdá, že to bude o poznání méně. Zakázku za 1,636 miliardy korun získalo Sdružení M–P–I, složené z firem Metrostav, Průmstav a Imos Brno. Lukeš již dříve v rozhovoru pro MF DNES vyjádřil obavy, aby se firmy nepokoušely cenu navyšovat. „Snažíme se jakékoliv snahy o neodůvodněné vícepráce eliminovat. Rozdíl oproti dohodnuté ceně zatím činí asi dva miliony korun, což považuji při tak rozsáhlé rekonstrukci za úspěch,“ říká.
Živly se snesly ze střechy muzea
13. 7. 2016
zdroj: Mladá fronta DNES Praha Jakub Heller
Napsali o nás