Okamžitě zaplaťte miliony. Podvodníci se vydávají za Metrostav a rozesílají faktury

  • 04. 09. 2014 | zdroj: iHNed.cz, ČTK
  • Napsali o nás

Tři desítky českých firem měly společnosti Metrostav zaplatit celkem přes 60 milionů korun. Naštěstí tak ale neučinily. Faktury, které dostaly, neměly s Metrostavem nic společného. Vedly totiž na účty podvodníků.

Českým stavebním firmám někdo rozesílá falešné zálohové faktury na miliony korun s výzvou k okamžité úhradě. Vydává se přitom za společnost Metrostav.

Falešné výzvy k zaplacení dostalo už na třicet firem, celkem měly uhradit přes 60 milionů korun.

Podvodné faktury chodí firmám z různých krajů už minimálně od letošního května, většinou jsou vystavené na částky mezi jedním až třemi miliony korun.

"Faktura byla vždy doručena jako příloha e-mailové zprávy z existující e-mailové adresy člena vedení společnosti s textem: 'Uhradit, když přidu (sic) vysvětlím.' Platba měla být poukázána na údajný účet společnosti Metrostav vedený u různých bank v ČR," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

"Faktura je vzhledově stejná jako pravá a obsahuje všechny náležitosti včetně razítek a podpisů oprávněných zástupců obou stran," doplnil Polák.

Pozastavil se také nad tím, že jde o současné či bývalé klienty Metrostavu. S některými prý firma nebyla v kontaktu už několik let.

Ve výše uvedených případech společnostem škoda nevznikla. Zástupci firem totiž před odesláním peněz do Metrostavu zavolali, a pokus o podvod tak odhalili.

"Vůbec ale v tuto chvíli netušíme, jestli se to nestalo také někomu jinému. Navíc nedokážeme vyloučit, že výše popsané jednání bude pokračovat," varoval před dalšími možnými případy Polák.

V případě jakéhokoliv podezření na podvodnou fakturu se mají firmy okamžitě obrátit přímo na Metrostav.

Stavaři objevují skandinávské země. Metrostav má v Norsku zakázku za 476 milionů - čtěte ZDE

Stavební firma se už obrátila na policii, konkrétně jihomoravské krajské ředitelství v Brně. Ta by měla zjistit, zda se neznámý pachatel nedopustil trestného činu podvodu či jiného protiprávního jednání.

Metrostav je z pohledu tržeb jedničkou českého trhu, loni mu mírně vzrostly na 21,6 miliardy korun.