Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Červen je z hlediska stavebních zakázek nejslabší za poslední tři roky

Červen je z hlediska stavebních zakázek nejslabší za poslední tři roky

25. 7. 2017
zdroj: denik.cz Ekonomika Andrea Gričová
Napsali o nás

V roce 2017 zadali veřejní investoři stavebním firmám celkem 2378 zakázek v souhrnné hodnotě 51,5 miliardy korun. Avšak i přes částečné zlepšení ve druhém čtvrtletí, vypisování nových výběrových řízení na stavební práce stále vázne.

V roce 2017 zadali veřejní investoři stavebním firmám celkem 2378 zakázek v souhrnné hodnotě 51,5 miliardy korun. Avšak i přes částečné zlepšení ve druhém čtvrtletí, vypisování nových výběrových řízení na stavební práce stále vázne.

Červen letošního roku byl navíc nejslabší za poslední tři roky. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research.

„Pokles vypsaných výběrových řízení na stavební práce pokračuje již třetí čtvrtletí za sebou. Všichni sice deklarují podporu investiční výstavbě, ale, bohužel, zůstává jen u slov.“ říká Pavel Pilát, generální ředitel, Metrostav a.s.

V červnu letošního roku bylo veřejnými investory vyhlášeno celkem 132 výběrových řízení na stavební práce v souhrnné hodnotě 5,6 miliardy korun, což oproti minulých letech představuje významný pokles počtu vypsaných soutěží o tři pětiny (60,1 procenta). Také hodnota stavebních investic zaznamenala pokles bezmála o polovinu (47,6 procenta).

Zároveň jde z hlediska vypsaných tendrů o vůbec nejslabší šestý měsíc za poslední tři roky. Loni bylo například vypsáno 331 zakázek v hodnotě 10,7 miliardy korun, o rok dříve to bylo 252 zakázek za devět miliard korun a v roce 2014 334 zakázek za 10,7 miliardy korun.

„Nyní bude důležité, jak vývoj v sektoru veřejných zakázek ovlivní novela stavebního zákona, která by měla vstoupit v platnost v průběhu léta, a následně pak i volby do Poslanecké sněmovny,“ komentuje aktuální vývoj Pavel Kliment, partner odpovědný za sektor stavebnictví a real estate v KPMG Česká republika.

Zakázky v soukromém sektoru však naopak rostou. Soukromí investoři si ale stále velmi významně hlídají rozpočty. „Pokud nejde o nadstandardní, luxusní projekty, dodavatelé nemají moc velkou šanci nabídnout dražší materiály,“ dodává Matěj Chvojka, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

Konkrétním dodavatelům bylo v prvním pololetí roku 2017 zadáno 2378 stavebních zakázek v souhrnné hodnotě 51,5 miliardy korun, což v obou sledovaných kritériích představuje v meziročním srovnání významný čtvrtinový (25,1 procenta), respektive poloviční (52,4 procenta) nárůst.

Je však nutné brát v úvahu, že toto meziroční srovnání je ovlivněno nízkou srovnávací základnou minulého roku, která pro objem zakázek činila 33,8 miliardy korun (leden – červen), na rozdíl například od stejného období roku 2015, kdy hodnota ukončených soutěží dosáhla 56,1 miliardy korun.

Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat.

„Pro stavebnictví považuji za důležitý dosavadní trend v zadávání veřejných zakázek, kdy dochází k nárůstu v 1. a 2. čtvrtletí. Hodnota dosud zadaných veřejných zakázek představuje 66 procent z celkového objemu loňského roku. Pozitivně se projevil tento vývoj i v oblasti zakázkového krytí, které za 1. čtvrtletí vykázalo téměř 19procentní nárůst oproti roku 2016. Klíčovou roli budou i nadále hrát zakázky z oblasti dopravní infrastruktury,“ říká Jiří Koliba, náměstek ministra, Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav