Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Peníze z programů EU doprava zcela vyčerpá, tvrdí Ťok

18. 5. 2017
zdroj: tyden.cz Česko ČTK
Napsali o nás

Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty, řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty, řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Celkem je v programu pro Česko vyčleněno zhruba 110 miliard korun na stavební projekty chystané v období let 2014 až 2020.

V současnosti má Česko pro uvedený program připraveno 103 projektů v ceně 58,6 miliardy korun, což představuje více než polovinu celkové dostupné částky, uvedl Ťok.

Zveřejněním uvedených čísel chce ministr předejít šíření informací o tom, že dopravní resort čerpá peníze z EU pomalu. Zprávy, které se v poslední době šířily v médiích, prý byly založené na základě tabulek starých několik měsíců.

Kromě Operačního programu doprava čerpá Česko na výstavbu dopravní infrastruktury ještě z programu na propojení Evropy CEF. V rámci tohoto programu, ve kterém je pro Česko připraveno 1,1 miliardy eur (29,3 miliardy korun), už ČR připravila projekty za 840 milionů eur (22,6 miliardy korun), uvedl náměstek pro ekonomiku a EU Tomáš Čoček.

Mezi nejvýznamnější projekty, na které úřad využívá evropské peníze, patří na železnici například výstavba ejpovického tunelu na trati mezi Rokycany a Plzní nebo modernizace dálnice D1, uvedl Čoček. Mezi další významné projekty pak resort dopravy uvedl například dokončení novostavby D1 v úseku mezi Přerovem a Lipníkem, obchvat Třince na silnici I/11, nebo stavba úseku Ostrava - Prodloužená Rudná.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav