Nedobytná pevnost - to je pro vozíčkáře historická budova plzeňské radnice.
Za rok už to bude podstatně lepší, po letech diskusí a slibů se konečně začíná stavět výtah, který invalidům zpřístupní i třeba velký sněmovní sál v nejvyšším patře renesanční stavby.
Ve středu 21. prosince si zhotovitel, firma Metrostav, převezme staveniště. „Do deseti měsíců by mělo být hotovo,“ řekl Právu Pavel Šindelář (ODS), technický náměstek plzeňského primátora. Mělo by, jisté to ale není – bude se kopat v památkově chráněné budově, jedné z nejcennějších ve městě. „Když na něco narazí, bude třeba ihned volat památkáře,“ upozornil Šindelář.
Vlastní práce podle Pavla Grisníka, vedoucího odboru investic magistrátu, začnou počátkem ledna. „Napřed se bude muset pořídit pasportizace, provést sondy, demontovat zařizovací předměty a vybudovat sádrokartonové dělicí stěny, které oddělí stavbu od vnitřních prostor radnice,“ upřesnil Grisník.
Návštěvníky a především úředníky čekají nelehké časy. „V přilehlých prostorách se bude prášit, Petákův sál v přízemí budovy bude mimo provoz,“ podotkl Šindelář. Slavnostní sál, v němž se konají svatby, zůstane přístupný. „Svatebčané si ale musí zvážit, nakolik je pro ně únosné, že budou částečně procházet staveništěm,“ poznamenal Šindelář.
Výtahová šachta povede zadním traktem radniční budovy, konstrukce protne místo dnešních toalet, které bude nutné posunout. A musí se zasáhnout i do nejstarších částí stavby. „Jednu z historických konstrukcí musíme obětovat. Bude třeba prorazit gotickou klenbu dole ve sklepě,“ řekl Právu už dříve Petr Marovič, vedoucí odboru památkové péče magistrátu. „Rozhodování nebylo jednoduché, ale veřejný zájem v tomto případě převážil,“ dodal.
Spodní nástupní místo do zdviže bude z průjezdu, který vede do dvora radnice. V třetím patře se konstrukce dostane nad úroveň přístaveb a v prosklené podobě povede po vnější stěně budovy až do úrovně sněmovního sálu – výtahové dveře budou v předsálí na místě stávajícího okna. Zdviž sice převýší sedlové střechy Císařského domu, které sousedí s vlastní radnicí, prosklená nadstavba ale bude vidět jen z ochozu katedrály.
Dvacet let průtahů
O stavbě výtahu se v Plzni mluví už desítky let, první studie bezbariérové radnice vznikla již v roce 1995. A když už se loni podařilo najít potřebné peníze, skončilo fiaskem výběrové řízení na zhotovitele - nikdo se nepřihlásil. Nevyšel ani pokus oslovit přímo některé vybrané firmy. Až třetí tendr byl úspěšný, to ale radnice musela změnit zadávací podmínky. „Termín na zhotovení stavby se prodloužil z pěti na deset měsíců a cena za dílo už nebyla limitována částkou osmnáct miliónů korun s DPH,“ konstatoval Šindelář.
Za těchto podmínek se přihlásily čtyři firmy, nejnižší cenu – 17,49 miliónu, ale bez DPH – nabídl Metrostav. Samotný výtah vyjde na 2,5 miliónu, zbylé peníze jsou určeny na vybudování sociálního zázemí, rozsáhlé bourací práce a musí se zaplatit také restaurátoři.
Výtah na radnici přestává být sci-fi
20. 12. 2016
zdroj: Právo Jihozápadní Čechy Ivan Blažek
Napsali o nás