Přidá dopravní podnik nebo letiště. Metrostav a Staropramen kladou důraz na benefity a zdraví
PRAHA Tvrdé boje o vyšší platy nezuřily v prosinci jen v supermarketech Albert, kde až premiér Bohuslav Sobotka přiměl nizozemské vlastníky, aby svým pokladním přidali. O lepší živobytí se nyní bojuje také ve velkých pražských podnicích, i když o poznání méně dramaticky. Veselejší Vánoce měli například zaměstnanci dopravního podniku, kteří ještě dva dny před svátky stihli s vedením podepsat dodatek kolektivní smlouvy nejen na příští rok, ale až do roku 2020. „Byla to jednání velmi tvrdá, ale korektní,“ popsal schůzky s třiadvaceti odborovými organizacemi ředitel dopravního podniku Martin Gillar.
Svým zaměstnancům DPP od ledna přidá dvě procenta a v dalších letech vždy jedno procento nad inflací. Kromě toho budou mít řidiči autobusů a další pracovníci poprvé možnost vybrat si tři tzv. sick days – ve chvíli, kdy se nebudou cítit dobře, budou moci zůstat doma, ale o peníze nepřijdou. „Ukazujeme tak, že jsme moderní firmou, která dbá na zdraví svých zaměstnanců,“ podotkl personální ředitel DPP Jiří Špička (o změnách v DPP se více dočtete v rozhovoru s ředitelem dopravního podniku Martinem Gillarem).
Hledají se noví zaměstnanci
„Nemocné“ dny už nyní mohou využívat například zaměstnanci Metrostavu nebo pražského pivovaru Staropramen. „Naši lidé mají benefity v podobě stravenek, jednoho týdne dovolené navíc, možnosti čerpat tři sick days ročně, zaměstnanecké pivo a mohou také využívat výhod systému Cafeteria,“ doplňuje PR manažerka Staropramenu Denisa Mylbachrová. I tam se v současnosti o platech vyjednává.
Průzkum MF DNES ukázal, že dobojováno ještě není ani v Pražské plynárenské. „K růstu platů zatím nemohu nic říci, protože jsou předmětem probíhajícího kolektivního jednání. Od příštího roku plánujeme velkou modernizaci plynovodů v Praze a okolí, takže sháníme technické profese, především svářeče, kteří jsou dlouhodobě nedostatkoví. Potřebujeme jich zhruba desítky,“ uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
To potvrzuje i Metrostav. „Poptáváme například svářeče, strojníky, zámečníky, truhláře. Těchto profesí je v České republice standardně nedostatek. Metrostav to řeší spoluprací se středními školami a svým programem Zruční učni. Cílem již osm let probíhajícího projektu je zvýšit zájem o stavební obory a předání know-how mladým řemeslníkům. Projekt spolupracuje se školami v Praze, Brně a Ústí nad Labem,“ říká mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Dodává, že od ledna budou stavbaři dostávat zhruba o dva tisíce štědřejší poukázky na regeneraci.
O čtyři procenta si v platech polepší také na Letišti Václava Havla a kromě stávajících benefitů chce vedení zavést třeba Den zdraví či pracovníky přimět, aby více sportovali. „Nově od roku 2017 zavedeme příspěvek až do výše tisíc korun ročně všem zaměstnancům, kteří mají zřízeno pojištění na škody způsobené zaměstnavateli při výkonu práce,“ popsala mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.
I na letišti jsou potřeba noví zaměstnanci. „V souvislosti s nárůstem počtu cestujících a rozvojem plánujeme navýšit počet zaměstnanců o asi dvě stě osob čistě pro společnost Letiště Praha, další asi stovka míst vznikne v rámci celé skupiny Český Aeroholding. Pro Letiště Praha hledáme nejvíce pracovníky ostrahy letiště a bezpečnostní kontroly, v dalších dceřiných společnostech holdingu hledáme pracovníky odbavení cestujících či letecké mechaniky,“ vysvětluje Janoušková. Nové místo mohou najít třeba i kuchaři. Ty totiž hledá rodinný Libocký pivovar, který chce podle majitele podniku Davida Pátka svým pomocníkům k současným 23 tisícům průměrné hrubé mzdy od ledna přidat pět až deset procent.
Rok 2017 přinese vyšší platy
26. 12. 2016
zdroj: Mladá fronta DNES Praha Kateřina Havlická
Napsali o nás