Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Metrostav postaví v Turecku lanovku

14. 6. 2017
zdroj: E15 Byznys Daniel Novák
Napsali o nás

Slabší výkon českého stavebnictví vyhání stavbaře do ciziny. Největší tuzemská stavební skupina Metrostav se právě prosadila na tureckém trhu.

Českým stavbařům z Metrostavu se podařil průlom na důležitém tureckém trhu. Zvítězili v tendru na výstavbu nového depa metra v Istanbulu.
Ve městě na Bosporu postaví také podzemní lanovku. Hodnota kontraktu na lanovku činí v přepočtu 760 milionů
korun. Nabídková cena na depo dělala přibližně 590 milionů.
„Prosadit se na tureckém trhu není vůbec lehký úkol, protože je tam ohromná konkurence. Turci jsou velcí stavaři. Působí nejen doma, ale také na Blízkém východu a v Rusku,“ uvedl Václav Soukup, ředitel zahraničního podnikání Metrostavu.
České skupině při získání zakázek v Turecku pomohlo, že tam již přede dvěma roky založila s lokálním partnerem společný podnik Metrostav Ankara Insaat.
„Naším dlouhodobým cílem jsou zejména velké infrastrukturní stavby,“ připomněl Soukup.
Plánovaná podzemní lanovka propojí luxusní istanbulskou čtvrť Bebek na evropské straně Bosporské úžiny s pahorkem, na němž stojí nejen historická pevnost Rumeli Hisar, ale hlavně tam vede navazující trasa metra. Celková délka tunelu bude činit 815 metrů, převýšení stanic na začátku a na konci díla dosahuje přibližně sta metrů.
Pokud se týká depa istanbulského metra, postaví čeští stavaři tunely v celkové délce přes dva kilometry.
Také v tomto případě to bude stavba na evropské straně Bosporu.
České stavební firmy se zakázkami v cizině snaží kompenzovat slabší výsledky inženýrského stavitelství v tuzemsku. Metrostavu se dlouhodobě daří vítězit v tendrech ve Skandinávii, nedávno získal také významnou zakázku na Islandu. V odlehlé části ostrova postaví šestikilometrový silniční tunel. Hodnota zakázky převyšuje jednu miliardu českých korun.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav