Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Stavebnictví prohlubuje závislost na Ukrajincích

7. 12. 2017
zdroj: E15 Téma Daniel Novák
Napsali o nás

Stavbaři volají po jednodušším procesu získávání zaměstnanců ze zemí mimo Evropskou unii.

Nedostatek zaměstnanců zvyšuje v českém stavebnictví podíl zahraničních pracovníků. Ten je už dokonce vyšší než při ekonomické konjunktuře před minulou krizí. Zatímco před deseti lety se cizinci podíleli na zaměstnanosti ve stavebnictví z dvanácti procent, nyní jich je už více než pětina. Nejvíce jich je z Ukrajiny, vyplývá z nového průzkumu výzkumné společnosti CEEC Research. Jeho výsledky má deník E15 exkluzivně k dispozici. Průzkum se uskutečnil v říjnu a listopadu mezi sto řediteli stavebních firem.

 OSMDESÁT TISÍC CIZINCŮ

 Pro stavbaře je situace se zaměstnanci o to nepříjemnější, že se odvětví jako celek vrátilo k růstu. Po zářijovém poklesu rostl stavební průmysl podle nových dat Českého statistického úřadu v říjnu téměř o šest procent. Současně se podle CEEC Research výrazně snížil podíl společností ochotných jít s cenou v tendrech pod náklady, a to ze čtyřiceti procent před rokem na desetinu.

            V českém stavebnictví podle ČSÚ pracovalo ve třetím čtvrtletí kolem 374 tisíc lidí.

Jestliže podíl cizinců na zaměstnanosti převyšuje pětinu, znamená to, že jen legálně je na stavbách přibližně 79 tisíc lidí ze zahraničí.

            „Náklady na zahraniční pracovníky, v řadě případů zajišťované agenturami, jsou zpravidla nižší než na kmenové zaměstnance.

Navíc se tito lidé dají najmout jen na konkrétní zakázku, tedy odpadávají náklady, které jinak firmy musejí hradit za své vlastní zaměstnance,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

 RŮST MZDOVÝCH NÁKLADŮ

 Stavební podniky připouštějí, že jim vyšší náklady na domácí dělníky už ovlivňují hospodářská čísla. „Hlavním důvodem zvyšování mzdových nákladů je stávající situace na trhu práce a velký nedostatek nejen kvalifi kované pracovní síly. Nutné zvyšování mzdových nákladů přímo ovlivňuje i výsledky hospodaření firem,“ uvedl mluvčí společnosti Hochtief CZ Michal Talián.

Uchazeči o práci využívají pro ně příznivé situace a stupňují požadavky.

„Získat nové spolupracovníky na trhu práce je problematické. Potenciální uchazeči o zaměstnání mají vysoké nároky na mzdu i benefi ty. Jejich požadavky často neodpovídají jejich vzdělání, praxi a dovednostem,“ řekl mluvčí skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.

Ve stavebních podnicích nad 50 zaměstnanců dle statistiků rostly v říjnu průměrné mzdy o více než devět procent. To je nejrychlejší tempo za posledních deset let.

 BEZ PRACOVNÍHO POVOLENÍ

V této situaci stavební podniky čím dál častěji loví v cizích vodách. Jenže zvláště u zaměstnanců ze zemí mimo Evropskou unii narážejí při dovozu pracovní síly na administrativní bariéry. „Ze zemí mimo EU přichází zdatní řemeslníci a dělníci, které je kvůli platné legislativě tak obtížné zaměstnat, že končí v šedé ekonomice,“ dodal Kostiha.

            Načerno je na stavbách organizována zhruba pětina prací, připouštějí šéfové stavebních firem v průzkumu CEEC Research. Cizinecká policie jen ve středních Čechách letos odhalila stovky cizinců bez pracovního povolení. Policisté kontrolují kromě výrobních podniků právě hlavně stavby.

            Firmy očekávají, že pracovní krize ještě nějaký čas potrvá.

„V budoucnu bude nutné hledat zaměstnance i z jiných zemí a stát by měl tedy vytvořit taková pravidla a nutný administrativní proces natolik zkrátit, aby tito zaměstnanci přicházeli do firem v době aktuální potřeby,“ uzavřel zástupce Hochtiefu.

Šéfové stavebních firem připouštějí, že načerno pracuje na stavbách zhruba 20 procent lidí.

 Z Ukrajinců se stala politika Dovoz pracovních sil se již stal horkým politickým tématem. Problémy se zaměstnaností hodlá premiér Andrej Babiš (ANO) řešit dalším importem pracovníků z východních zemí. Nedostatek lidí podle něj omezuje schopnost firem vyrábět. Ostře se kvůli tomu do Babiše pustil statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. „Nemá smysl dovážet levné pracovníky z východu, pokud naši podnikatelé nebudou ochotni dát českým lidem dobré platy. Plány na masivní organizované dovozy zahraničních dělníků v tuto chvíli v žádném případě nepodpoříme,“ uvedl bývalý ministr vnitra.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav