Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

V Plzni skončila oprava prvního železničního mostu

20. 12. 2017
zdroj: Dopravní noviny Železniční doprava (čtk)
Napsali o nás

MODERNIZACE TRATÍ

 

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) otevřela na počátku prosince opravený železniční most před hlavním železničním nádražím v Plzni. Atrakcí po řadu návštěvníků byla zatěžkávací zkouška nového železobetonového přemostění Mikulášské ulice.

Stavbaři s experty ověřili projektované maximální prohnutí čtyři milimetry, které se testuje zatížením 440 tun. K tomu byla využita parní lokomotiva o hmotnosti 170 tun, dva drážní jeřáby EDK, každý po 100 tunách, a jeden stotunový vozík uprostřed. „Na mostě je šest kolejí. I kdyby se tam střetly na každé koleji vlaky, tak tam nikdy nebude taková zátěž, protože je to dané nápravovými tlaky, které jsou jak u parní lokomotivy, tak u jeřábů a vozíku vysoké, což normální vlaky nemají,“ vysvětlil zástupce ředitele stavby ze společnosti Metrostav Petr Hanzal.

„Most je hotový kromě obkladů a kosmetických úprav, které nemají žádný vliv na funkčnost,“ uvedl dále. Dokončený je také železniční svršek, tedy koleje a trakce, pouze se ještě dokončuje zabezpečení trati a dosypání štěrkem.

Most by měl vydržet nejméně 100 let. „Původní byl ocelový, kdežto nový je předpjatá železobetonová konstrukce. Klasicky se počítá 100 let, což je ale životnost minimální,“ pokračoval Petr Hanzal. Takzvaný předpjatý beton je stavební technologie, která zlepšuje odolnost betonu při tahu. Podle něj jde o jeden z největších opravovaných železničních mostů v ČR. Předpjatá železobetonová konstrukce se u SŽDC standardně nepoužívá.

„Jde o průkopnickou konstrukci, která by se mohla aplikovat i na dalších mostech,“ doplnil. Dokončený most má o 15 metrů větší rozpětí než původní. Stavbaři pod ním musí rozšířit a zahloubit silnici z Českých Budějovic, aby se tam vešly kamiony. Na jižním mostě, který musí být hotový do 31. srpna 2018, začne výluka 15. února. „Jen co nám kolegové ve sdružení (dodavatelů stavby) sundají kolej, sneseme ocelové konstrukce a následně budou pokračovat bourací práce,“ uvedl Petr Hanzal. Přestavba železniční stanice Plzeň, která si do roku 2022 vyžádá 6,3 miliardy korun, je v polovině. Je to v současnosti největší rekonstrukce železničního uzlu v ČR, 70 procent nákladů pokryjí evropské dotace.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav