Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Střecha Národního muzea zasvítí zlatem: Na hlavní věži ho bude za 11,5 milionu korun

Střecha Národního muzea zasvítí zlatem: Na hlavní věži ho bude za 11,5 milionu korun

14. 8. 2017
zdroj: blesk.cz Praha - Zprávy
Napsali o nás

V rámci rekonstrukce Národního muzea v Praze dochází i k restaurování kopulí. Na ty v současnosti dělníci umísťují destičky obsahující 23,5karátové zlato na věže muzea. Celkem tyto práce vyjdou na asi 11,5 milionu korun a podílí se na nich šest profesionálů. Práce to ale nejsou vůbec jednoduché, nátěry mohou aplikovat pouze za ideálního počasí. Nesmí být ani velké vedro a ani pršet. Hotovo by mělo být už začátkem září.

Střecha Národní muzea už brzy zasvítí zlatem. Restaurátoři v rámci rekonstrukce opravují i zašlé kopule, na které bude umístěno zlato na malých destičkách. Celkem se bude jednat o tisíc metrů čtverečních. Nejtěžší práce jsou na hlavní lucerně. Tu museli restaurátoři očistit, opravit, vyhladit, několikrát ji poté natřeli a její vnější plášť na závěr zkrášlili měděnou patinou či plátkovým zlatem.

„S opravou kopule hlavní věže jsme začali už v loňském roce. Letos jsme začali pracovat na finálních površích a především zlacení. Tyto práce jsou velice ovlivněny klimatickými podmínkami. Nemůžeme pracovat za deště, za větru, a ani když je velké teplo,“ říká redaktorovi Blesk.cz stavbyvedoucí Metrostavu David Čech.

Celá obnova věží ale není zrovna levná. „Práce je značně pracná a pečlivá. Obnova kopule hlavní věže vyjde asi na 11,5 milionu korun,“ upřesňuje dále Čech.Vše probíhá hned v několika krocích. „Na začátku se musí prvky pasportizovat a zhodnotit, v jakém jsou stavu. Následně se prvky demontují a odvezou do dílen, kde probíhá jejich obnova. Prvky, které nejdou sundat, tak u nich probíhá oprava na místě. Povrch se nejdříve očistí, vyspraví, aplikují se nátěry a poté se může začít s pokládkou plátkového zlata,“ vysvětluje dále stavbyvedoucí.

Zlatá hlavní věž

Na práce dohlíží také památkáři. „V současné době je dokončeno restaurování lucerny s hrotnicí, která završuje hlavní věž Historické budovy Národního muzea. Restaurátoři obnovili šupinovou plechovou krytinu a opravili veškeré praskliny, deformované a uvolněné prvky. Nově byly přezlaceny povrchy, a to plátkovým dukátovým zlatem. Veškeré uměleckořemeslné práce byly prováděny specializovanými restaurátory pod dohledem památkářů,“ říká Milan Plaček, náměstek generálního ředitele Národního muzea. Dokončit práce by Metrostav měl už v září. „Na kopuli hlavní věže se dále intenzivně pracuje, před dokončením jsou práce na obnově zlacení plastických zdobných prvků a profilovaných žeber. Celá hlavní věž by měla být dokončena v plném lesku její dávné krásy začátkem září tohoto roku,“ vysvětluje dále Plaček.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav