Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Jablonec chce pavilon intenzivní medicíny, poradí si i bez slíbené dotace

Jablonec chce pavilon intenzivní medicíny, poradí si i bez slíbené dotace

20. 8. 2017
zdroj: liberec.iDNES.cz Liberec / Liberec - zprávy MF DNES, Adam Pluhař
Napsali o nás

I když stát letos nepošle padesátimilionovou dotaci, Jablonec chce stavět nový pavilon intenzivní medicíny. Peníze je město připraveno dát i ze svého rozpočtu.

Když v loni v červnu zastupitelé odsouhlasili stavbu nového pavilonu za 150 milionů korun, předpokládalo se, že Jablonec dá na stavbu 100 milionů korun a 50milionovou dotaci pošle ministerstvo zdravotnictví. Jenže žádost o dotaci je zařazena v plánu až na rok 2018 a ani pak není její poskytnutí jisté.

Nemocnice ale nový pavilon nutně potřebuje. I za této situace Jablonec věří, že by stavba mohla začít už příští rok. Peníze z úvěru či kraje

„Část peněz by šla z rozpočtu, část z úvěru, který máme. Zároveň máme i přísliby od soukromých firem, jedním z možných finančních partnerů je i kraj,“ přiblížil primátor Jablonce Petr Beitl.

„Dotace od ministerstva je pořád ve hře, dají nám ale teprve vědět, jestli o ní přemýšlí. Nicméně, když chcete stavět, tak s takovými zárukami pracovat nemůžete,“ vysvětlil primátor Beitl.

Stavba by podle něj mohla teoreticky začít i letos. Metrostav získal loni zakázku za 122 milionů korun s tím, že stavbu zahájí do konce září. Jenže za rok se na stavebním trhu zvýšily ceny. Firma si proto vyžádala čas na rozmyšlenou, jestli bude stavět i za této situace.

Pokud se zakázky vzdá, město bude muset vypsat nové výběrové řízení. Začátek stavby by se tak oddálil. Největší investice poslední dekády

Ředitel nemocnice Vít Němeček již dříve řekl, že nový pavilon má být největší investicí v nemocnici za posledních deset let. Nemocnice jej nutně potřebuje.

 Špitál musí kvůli nedostatku lůžek denně odkládat plánované operace. Někdy i posílá pacienty domů.

„Jindy musíme překládat pacienty z jednotky intenzivní péče na standardní lůžko, což je velká zátěž pro personál,“ uvedl časem Vít Němeček

Do nemocnice přichází i velká část pacientů z okolních nemocnic, které ruší nebo omezují akutní péči. Jde například o nemocnice ve Frýdlantu, v Tanvaldu nebo v Semilech. Pro jabloneckou nemocnici to je další zátěž. Loni bylo v nemocnici s 377 lůžky hospitalizováno přes 17 600 pacientů.

Od nového pavilonu si nemocnice rovněž slibuje rozšíření současných ambulancí. Namísto stávajícího lůžkového ARO vznikne takzvaná nízkoprahová emergency. Měli by se tam přijímat pacienti, kteří přijdou s akutním zdravotním problémem mimo běžnou pracovní dobu nemocnice. Rozšíří se také ambulance gynekologie, gastroenterologie nebo urologie.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav