Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Hra o čas. Oprava divadla zaskřípala

24. 8. 2017
zdroj: Mladá fronta DNES Jižní Morava Milada Prokopová
Napsali o nás

Při bourání v Janáčkově divadle našli dělníci azbest. Znamená to zpoždění a další náklady

BRNO Stejný osud jako brněnské Kino Art, které kvůli likvidaci azbestových nátěrů otevře zhruba o půl roku později, potkal i Janáčkovo divadlo. I v této budově z roku 1965 odkryli dělníci v bouraných konstrukcích velké množství materiálů s azbestem.

            „Je to vážný problém. Mám obavu, že vícepráce na jejich likvidaci ohrozí celý harmonogram oprav,“ říká Robert Gruzovský z útvaru pro styk s veřejností Metrostavu.

            Stavbaři objevili karcinogenní azbest v rozvodech vzduchotechniky – obsahovaly ho těsnicí šňůry u potrubí, ale i ve strojovnách vzduchotechniky a v protipožárních klapkách. Azbestocementové izolační panely použili stavitelé divadla i v šachtách pod podlahou a v energolávkách pod stropy.

            Město jako investor rekonstrukce za zhruba 700 milionů nyní musí na nově vzniklou situaci reagovat. Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka byl výskyt azbestu v takovém množství pro investora i stavební firmy překvapením.

            „Že je tam azbest, nemohl nikdo předpokládat, jelikož stropy byly zakryté podhledy. Za intenzivního provozu Janáčkova divadla nebylo možné podhledy demontovat. Ani archivní podklady nenaznačovaly přítomnost azbestu v budově,“ popsal Poňuchálek.

            Město i dodavatel stavby – sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL – podle něj dělají všechno pro to, aby se stihl festival Janáček Brno 2018, který je ohlášený na termín od 22. listopadu do 8. prosince 2018.

            Zatím ale není jasné, o kolik se stavba prodraží a oprava prodlouží. Hrubý odhad je jeden až dva měsíce. Odborníci nyní zjišťují, co je potřeba udělat, jak dlouho to potrvá a kolik to bude stát. Rozhodně ale půjde o miliony. Například jen u Kina Art spolknou „azbestové práce“ 2,6 milionu korun. Přitom celková oprava měla stát 8 milionů korun. Na posudek odborníků o stavu Janáčkova divadla s napětím čeká i ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser.

            „Mělo by se to vyjasnit během září, pak budou nastavené nové termíny. A my budeme mít ještě rok na to, abychom se přizpůsobili,“ počítá Glaser. Ale v případě, že se oprava protáhne o další dva měsíce, mohli by organizátoři festival stihnout. Na to, že by to nevyšlo, Glaser raději nemyslí. „Festival je naplánovaný už od minulých Vánoc a máme nasmlouvané špičkové hudebníky, sólisty i soubory. To nemůžeme zrušit, v nejhorším bychom museli nějak zaimprovizovat. Prostory pro diváky jsou v pohodě. Jde o provozní zázemí. Kdybychom je nestihli úplně dokončit, museli bychom to účinkujícím nějak vysvětlit,“ poznamenal Glaser. Azbest není jedinou komplikací rekonstrukce. Její začátek se už na jaře protáhl o dva a půl měsíce. Při průzkumech totiž projektanti zjistili, že střešní konstrukce je špatná, neunesla by vzduchotechniku a je potřeba ji vyměnit.

            I když se divadlo začalo stěhovat intenzivně už v dubnu, s opravami začali dělníci až v červenci. Divadlo tak muselo už od dubna platit za pronájmy, skladování věcí a náročnější produkci a přesuny a navíc přišlo o část představení na své největší scéně.

            Opravě se musely přizpůsobit i další dva divadelní domy, které pod Národní divadlo Brno patří – Reduta a Mahenovo divadlo. Tam se už nyní přesunuly soubory opery a baletu. Vlastní představení se budou odehrávat na výstavišti v pavilonu P. Víc představení se musí vejít do Mahenova divadla i do Reduty a část zkušeben a zázemí se přesunula do náhradních prostor. A na počátku příštího roku se divadelní scéna rozšíří i o cirkusové šapitó v Lužánkách, kde bude vystupovat činohra.

            Rekonstrukce největšího divadelního domu v republice pro 1 300 lidí počítá s kompletní rekonstrukcí provozních prostor divadla, včetně šaten a sociálek, výměnou všech rozvodů a obnovou jevištní technologie. S opravou se svezou i příjezdové a přístupové cesty a parkovací plochy, patřící k provozní části budovy. Otázkou je, jestli po objevení azbestu se práce vejdou do ohlášených 700 milionů korun. Dalších 130 milionů na vnitřní vybavení musí sehnat divadlo.

***

Že je tam azbest, nemohl nikdo předpokládat, jelikož stropy byly zakryté podhledy. Filip Poňuchálek mluvčí magistrátu

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav