Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Světový unikát: Dívejte se, jak u Plzně razí Viktorie nejdelší železniční tunel u nás

Světový unikát: Dívejte se, jak u Plzně razí Viktorie nejdelší železniční tunel u nás

26. 9. 2017
zdroj: blesk.cz Plzeň
Napsali o nás

Obří razicí štít Viktorie se před rokem zavrtal u Ejpovic na Plzeňsku pod zem. Na den přesně se ve středu vynořil na denní světlo u Plzně. Třetina razicí hlavy je při vrtání již vidět a lidé se tak na ni mohou chodit podívat. Je to unikátní příležitost, která se zatím jinde na světě nenaskytla!

Před sebou má razicí štít posledních 50 m druhého tubusu nejdelšího železničního tunelu v Česku. Celé dílo tvoří dva tunely. Pod zem se ve směru od Prahy zavrtávají u obce Kyšice, vedou pod vrchem Chlum a ven ústí na okraji Plzně. Nad sebou mají někde i 70 m zeminy. Jižní tubus, který je hotový, měří 4150 m.

Severní, který se zrovna dokončuje, je ještě o 26 m delší. „Věděli jsme, co nás čeká. Na základě zkušeností z jižního tunelu tak ražba toho severního proběhla bez větších problémů. Jediné, co nás potrápilo, byla spousta spodní vody,“ řekl vedoucí ražeb Štefan Ivor.

 Třetina razicí hlavy štítu Viktoria dnes vykoukla na denní světlo. Třetina štítu je viditelná nad povrchem. „Nikde jinde ve světě ten stroj nevyjel tak, aby byl k vidění při práci. U nás ho budou moci lidé sledovat ode dneška po čtyři dny z vyhlídek po obou stranách stavby. Štít bude pracovat nepřetržitě ve dne i v noci,“ řekl Václav Anděl, hlavní stavbyvedoucí Metrostavu, který tunel staví.

 Od 3. do 6. října vždy od 19:30 do 21:30 hodin se pak budou na portál u tunelu promítat videa a fotky ze stavby tunelu. První vlaky z Prahy do Plzně by tudy měly projet na konci příštího roku.

Razicí štít Viktorie v číslech:

Maximální ražený průměr: 9 870 mm

 Průměr štítu: 9850 mm

 Délka štítu: 114 m

 Váha: 1800 tun (řezná hlava 900 tun/závěs 900 tun)

 Celkový příkon štítu: 6,2 MW

 Maximální tlačná síla: 73890 kN

 Maximální krouticí moment: 23707 kN/m

 Rychlost otáčení hlavy: až 4,5 ot/min

 Maximální rychlost (rychlost výsuvu tlačných pístů): 80 mm/min.

 Průměr tybinků: vnější 9500 mm/vnitřní 8700 mm

 Sestava prstence: 7 + 1

 Váha prstence: 64000 kg

 Šířka prstence (jeden postup/krok štítu): 2000 mm

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav