Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Radnice čekala na výtah 463 let

8. 11. 2017
zdroj: Plzeňský deník Region/zpravodajství DANA VESELÁ
Napsali o nás

Renesanční stavba má konečně zdviž pro hendikepované lidi.

Plzeň – Plzeňská radnice se dočkala výtahu. Už se nestane, aby se hendikepovaný člověk s vozíkem dostával k primátorovi nebo do sálu zastupitelů tak, že ho musejí vynést strážníci.

            Návrh z ateliéru architekta Jana Soukupa na bezbariérovou radnici ležel v šuplících různých primátorů od roku 1993. Na to, že se radnice kvůli tomu rozkope na několik měsíců, kývl až Martin Zrzavecký (ČSSD).

            „Pracovalo se za plného provozu, ty nejhlučnější práce se prováděly odpoledne a o víkendech. Primátora ani radní jsme nemuseli nikam stěhovat,“ prohlásil ředitel Úřadu správních agend Petr Triner.

            Výtah je hotov a zkolaudován, zatím se ale nepoužívá, protože se ještě dodělávají stavební věci kolem.

Zastupitelé už jej budou moci použít na prosincovém zasedání. Šéf městských památkářů Petr Marovič k tomu poznamenal, že když se radnice obešla bez výtahu 463 let, měsíc to ještě počká.

„Vůbec první zasedání radních probíhalo ještě v rozestavěné radnici roku 1554,“ připomíná Marovič.

            Výtah začne jezdit v historické a památkáři velmi přísně hlídané radnici mezi suterénem a chodbou před Sněmovním sálem v posledním patře. Projede prostorem bývalých toalet, které mu musely ustoupit a byly postaveny jinde.

Podle architekta Soukupa proběhla akce výtah i díky Metrostavu, který zakázku vysoutěžil za necelých 18 milionů korun, bez problémů. Nic se nezničilo ani nespadlo, radnici přibylo kromě zdviže nové sociální zařízení i jedna prosklená kancelář.

            „Mrzí mě ale, že se rovnou nerekonstruoval celý Císařský dům. Každá stavba potřebuje jednou za 100 let zásah,“ poznamenal Soukup. Jenže to by znamenalo kromě ještě většího stavebního ruchu, než který způsobil výtah, také více než stomiliovou investici a především velkorysé rozhodnutí představitelů města.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav