Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Nejsou cihly, nejsou panely. Stavaři musejí na materiály čekat až dvojnásobně dlouho

Nejsou cihly, nejsou panely. Stavaři musejí na materiály čekat až dvojnásobně dlouho

27. 6. 2018
zdroj: ct24.cz Ekonomika fialaa
Napsali o nás

Na českém trhu je v současnosti nedostatek některých stavebních materiálů, především cihel, ale i stavebního skla, izolace nebo panelů. Dodací lhůty jsou ve srovnání s minulým rokem až dvojnásobné, stavaři na zboží čekají i několik měsíců. Výrobci a prodejci stavebních materiálů a stavební firmy uvádějí jako hlavní příčinu stavební boom z velké části způsobený dostupnými hypotékami v minulých letech. Problém často řeší pořadníky.

„Kapacity výrobců, které jsou nastavené na běžný zájem stavebníků, nestačí v současné době pokrýt zvýšenou potřebu. Ta je dána nejen tím, že je stavební sezona, ale zejména tím, že se do stavby pustili i ti, kteří dlouhodobě čekali na stavební povolení a teprve teď se po roce až dvou letech dočkali,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice Václav Matyáš.

Podle mluvčí společnosti Skanska Terezy Mitošinkové jsou stěžejním problémem až dvojnásobné objednací a dodací lhůty ve srovnání s předchozím rokem. „Určité druhy izolací nejsou v současné chvíli na českém trhu pro rok 2018 vůbec k dostání,“ podotkla.

      Odkaz

      Stavebnictví zažívá boom. Zrychlilo meziročně na 7,7 procenta

Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha doplnil, že problém je s dodávkami zdicích systémů Porotherm a Heluz nebo střešní minerální vaty. Delší dobu se také čeká na betonová šachtová dna nebo skelnou vatu. Firma Heluz cihlářský průmysl sdělila, že jí stoupla poptávka po cihlách meziročně o 10 až 15 procent. Dodací termíny prodloužila na šest až osm týdnů.Když už materiál je, může být zase problém sehnat dopravce

 

V Libereckém kraji se čeká na stavební materiál i tři měsíce. „Někdy je to i déle. Nedokážu odhadnout, jestli je to tím, že se víc staví, nebo výrobci ve větší míře vyvážejí,“ uvedla vedoucí provozu jablonecké společnosti Stavebniny ASTRA Gabriela Kratochvílová. Problémem je podle ní také doprava. „Když už cihly seženete, máte problém sehnat dopravce, který vám je doveze,“ dodala.

Podle Petra Kuštana ze stavební firmy na Královéhradecku trvají problémy s dodávkami už od loňského podzimu a netýkají se jen cihel, ale třeba i panelů. „Na panely od výrobce čekám měsíce. Tohle všechno je způsobené tím, že se staví, nestíhají výrobu. Hypotéky byly levné, lidé mají nabráno. Odhaduji, že to bude trvat dva roky a pak se to zase vrátí k normálu,“ sdělil Kuštan.

Nedostatek cihel a dalšího materiálu na trhu potvrdila také vedoucí zlínské pobočky společnosti MPL Trading Michaela Komárková. „Výrobci nemají materiál, mají omezené příjmy objednávek. Dostanete na příděl materiál a musíte se s tím nějak poprat. Je to v podstatě ve všem, v cihlách, ve vatě, v betonech. Výrobci asi nestíhají vyrábět, tvrdí, že poptávka je větší než v předchozích letech. Ale třeba cihly už nejsou druhý rok,“ uvedla Komárková.

      Odkaz

     Brno ukázalo trendy v bydlení: domy i byty budou menší, vše pokud možno atypické

Majitel stavebnin v Hlučíně na Opavsku Dušan Gacík poznamenal, že větší poptávka po cihlách je v poslední době způsobena stavebním boomem. „Hodně se staví, ale není to zase tak zoufalé, že by někdo musel na cihly dlouho čekat,“ řekl. Oproti minulým letům ale rozdíl vidí. „Přes léto bývaly sklady plné a na cihly či podobné materiály byly slevy a akce. Letos se ceny drží. Nikdo nezlevňuje,“ doplnil.

Podle vedoucího stavebnin TOMI v Třebíči Michala Kučery jsou s dodávkami problémy od února. „Dodavatelé nestíhají. Řeší se to alokacemi a pořadníky,“ podotkl Kučera. Cihel byl podle něj nedostatek už loni v srpnu.

Výrobce betonu EKO BET z Plaňan na Kolínsku letos poprvé zavedl dodací lhůty, v minulosti měl veškerý sortiment skladem. Kvůli růstu poptávky museli přijmout nové pracovníky.

URL| https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomik...a-materialy-cekat-az-dvojnasobne-dlouho

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav