Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Ochrana obchodního centra IGY 1 v Českých Budějovicích moderním hydroizolačním materiálem

Ochrana obchodního centra IGY 1 v Českých Budějovicích moderním hydroizolačním materiálem

28. 6. 2018
zdroj: Konstrukce Montáž konstrukcí Bc. Michal Hauer Pavel Šefl
Napsali o nás

Jihočeská metropole dostala své obchodní a společenské centrum. Za stavbou největšího obchodního domu v regionu stojí investorská skupina CPI Property Group. Projekt byl rozdělen na rekonstrukci stávajícího obchodního centra a na výstavbu nové části. Celková výstavba byla svěřena generálnímu dodavateli společnosti Metrostav a. s. - Divize 3 se sídlem v Praze. Naše společnost FALK spol. s r. o. se účastnila výběrového řízení na subdodavatele hydroizolačních prací střešních konstrukcí a uspěla pro ucelené části týkající se rekonstrukce i nové nástavby stávajícího IGY.

Výsledek výběrového řízení se pro nás stal závaznou příležitostí vypořádat se s náročnou rekonstrukcí a s aplikačními metodami určenými pro podobný druh stavby. Stál před námi úkol náročný technicky i logisticky. Samotná příprava realizace se opírala o projekt zpracovaný společností Atelier 8000 spol. s r. o. Rozsah našich prací se týkal střech objektů A1, A2, C, D a terasy nad 2. NP. Jako vrchní hydroizolační materiál byl projektem navržen odolný hydroizolační pás z PVC fólie odolný proti ÚV záření. Tento materiál nám dodávala společnost SIKA CZ, s. r. o. a byl vybrán ve spolupráci s generálním dodavatelem. Důvodem byla naše dlouhodobá zkušenost s technickou podporou tohoto výrobce a s vysokou kvalitou výrobků, která nám umožňuje poskytovat našim zákazníkům desetiletou záruku.

Použitá fólie je vyrobena z vícesložkového materiálu a z kvalitního měkčeného polyvinylchloridu. Lokální přítomnost tohoto nadnárodního výrobce nám zajistila včasné dodávky materiálů i pro dodatečně potřebné práce, které při charakteru stavby pochopitelně vznikaly. Jako tepelná izolace byla zvolena minerální vata z důvodu její vysoké požární odolnosti. Střechy A2 a D se nachází nad prostory multikin, proto bylo zapotřebí zajistit i vhodnou zvukotěsnost střechy. Ta byla docílena montáží silných cetris desek, které mají výborné zvukově-izolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je ovšem vysoká hmotnost a tím pádem složitější manipulace. Při zahájení realizace jsme se museli vypořádat se stísněným prostorem pro skládání a přesun materiálů na střechu podél velmi frekventované Pražské ulice. I přes všechny tyto problémy započala v únoru 2017 aplikace parozábrany, tepelné izolace a vrchní izolace. Vzhledem k tomu, že realizace se naplno rozběhla v období s vyššími teplotami, byla aplikace hydroizolačních pásů z PVC folie vítanou volbou. Ruční svařování folie probíhalo výhradně speciální horkovzdušnou pistolí nebo svařovacím automatem. Vhodné parametry se stanovily pomocí zkušebního sváru, podle aktuálních povětrnostních podmínek a okolní teploty.

            Největší technickou a časovou zátěží je opracování prostupujících konstrukcí. Takové konstrukce se především vyskytovaly na střeše objektu C. Pro urychlení izolace malých prostupů byly v některých případech použity prefabrikované díly z PVC folie. Vzniklé mezery mezi těmito díly a prostupy bylo nutné vyplnit polyuretanovým tmelem. Takový spoj by byl nedostačující, a proto v souladu s technickým postupem výrobce, byl spoj utáhnut nereznoucí páskou. Technicky těžší byly velké prostupy, kterých bylo na této střeše veliké množství, a nebyly všechny ideálně přístupné. Zde se ukázala technická zdatnost a šikovnost našich pracovníků, kteří se s těmito těžkými detaily vypořádali. Při této montáži se také naplno projevila flexibilita a kreativita hydroizolačních pásů z plastů pro složité detaily na střešním plášti. Protože aplikace musela probíhat při běžném provozu obchodního centra, ukázala se výhoda také ve faktoru utěsnění střechy jedinou vrstvou. Ochrana obchodního centra se stala pro nás další cennou zkušeností. Ukázala, že není samozřejmostí být spolehlivý partner, ale že k tomu vede postupná a trpělivá práce všech zainteresovaných složek.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav