Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Pořadníky jako za komunismu? Práce na řadě nových domů stojí, na trhu chybí cihly i okna

Pořadníky jako za komunismu? Práce na řadě nových domů stojí, na trhu chybí cihly i okna

3. 7. 2018
zdroj: lidovky.cz Lidovky / Firmy a trhy Lidovky.cz, Patrik Kozlík, ČTK
Napsali o nás

Český trh se momentálně potýká s nedostatkem některých stavebních materiálů. Především se jedná o cihly, izolaci, panely nebo stavební skla. Zájemci o nedostatkový materiál dle svých slov u firem narážejí i na pořadníky, ‚čekací listiny’ prý tvoří i dodavatelé. Kolaudace nových domů se tak posouvají i o několik měsíců. Zásluhu na tom má podle prodejců materiálů stavební boom, který z velké části způsobily dostupné hypotéky v posledních letech. Vrchol sezony přitom teprve přijde.

Kvůli nedostatku materiálu se stavba domu mnohdy neúměrně prodlužuje. Své o tom ví paní Alena, která pomalu dokončuje dům ve středních Čechách. Až příliš pomalu: „Dodací lhůty jsou tragické. Když dnes objednám dveře, dostanu je nejdříve za dva měsíce. Vzhledem k tomu, že máme mít stavbu do podzimu zkolaudovanou, nejsme zrovna v komfortní situaci.“

Problémy přitom nemá jen ona. Sousedé na vedlejším pozemku totiž také staví dům. Firma jim dodala okna, ne však všechna, která si objednali. Na další musí čekat. „Mezitím přišli pokrývači a dělali jim střechu. Protože ale neměli všechen materiál, nechali část střechy ‚děravou‘. Poté se tady neukázali. Přijeli opět za měsíc a teprve potom pokryli i zbytek,“ popsala paní Alena. Výrobci neumí pokrýt velkou poptávku

„Kapacity výrobců nastavené na běžný zájem stavebníků v současné době nestačí pokrýt zvýšenou potřebu, která je dána nejen tím, že je stavební sezona, ale zejména tím, že do stavby se pustili i ti, kdo dlouhodobě čekali na stavební povolení a teprve teď se po roce až dvou letech dočkali,“ uvedla pro server Lidovky.cz Alena Čechová, mluvčí Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Podle mluvčí společnosti Skanska Terezy Mitošinkové jsou stěžejním problémem až dvojnásobné objednací a dodací lhůty ve srovnání s předchozím rokem. „Určité druhy izolací nejsou v současné chvíli na českém trhu pro rok 2018 vůbec k dostání,“ podotkla. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha doplnil, že problém je s dodávkami zdicích systémů Porotherm a Heluz nebo střešní minerální vaty. Delší dobu se také čeká na betonová šachtová dna nebo skelnou vatu. Firma Heluz cihlářský průmysl uvádí, že jí stoupla poptávka po cihlách meziročně o deset až 15 procent. Dodací termíny prodloužila na šest až osm týdnů.

  ‚Všude nám řekli, že mají pořadníky‘

 Nedostatek izolačního materiálu zkomplikoval stavbu domu i Davidu Vokrouhlíkovi, který je už se stavbou po dvou letech téměř u konce. „Před měsícem jsme neuměli sehnat zateplovací vatu. V Hornbachu nám například řekli, že budou mít izolační vatu až v září.   Zkoušeli jsme několik obchodů a dodavatelů, všude nám řekli, že mají pořadníky. Měli jsme čekat až tři měsíce. Nakonec jsme ale měli štěstí, vypadl zájemce před námi a po týdnu jsme tak izolaci sehnali,“ popsal pro server Lidovky.cz Vokrouhlík.

Podle vedoucího stavebnin TOMI v Třebíči Michala Kučery jsou s dodávkami problémy od února. „Dodavatelé nestíhají. Řeší se to alokacemi a pořadníky,“ podotkl Kučera. Málo cihel už bylo podle něj už loni v srpnu. ‚Čekací listiny‘ zákazníků ale prý Kučerova firma nevytváří.

        „Klasické pořadníky nemáme, ale je pravda, že část zboží je potřeba objednávat s větším předstihem, než bylo zvyklostí v minulosti,“ řekl generální ředitel společnosti DEK Vít Kutnar.

  „Stavební krize“ může pokračovat

„Nedostatek stavebních materiálů se bude stupňovat v hlavní sezóně, což je období kolem září a října. Zlepší se až v zimním období. Nedojde-li ke zpomalení růstu ve stavebnictví, pak se nedostatek bude opakovat i v příštím roce,“ dodal Kutnar.

Potíže však nečiní jen nedostatek materiálu. Stavební firmy jsou mnohdy přetížené. „Na rovinu lidem říkám, že nevím, jestli od nich novou zakázku přijmu. Letos stavíme pět až šest domů a jsme plně vytíženi,“ popisuje Zdeněk, jehož rodinný podnik staví na severu Čech.

URL| https://byznys.lidovky.cz/nedostatek-s...hy.aspx?c=A180703_161844_firmy-trhy_pkk

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav