Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Podívejte se na oceněné stavby roku 2018. Uspěly Dolní Břežany i domek v Neveklově

Podívejte se na oceněné stavby roku 2018. Uspěly Dolní Břežany i domek v Neveklově

3. 10. 2018
zdroj: ČRo - strednicechy.cz Markéta Vejvodová
Napsali o nás

Stavbami roku 2018 jsou sportovní hala v Dolních Břežanech, palác Špork v centru Prahy, zimní stadion v Praze-Strašnicích, rodinný dům v Neveklově a rezidence U Michelského mlýna v Praze. Ta získala zároveň cenu veřejnosti. Titul Zahraniční stavba roku získal tunel Nordfjördur na Islandu. Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

"Při prohlídkách staveb se znovu potvrdilo, že dobrou stavbu dělají tři základní faktory - investor, architekt a dodavatel. Porota zvažovala plusy a minusy, komplexnost, nápaditost, ekonomii i ekologii, stejně jako energetiku," uvedla předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

Do letošního ročníku přišlo 42 přihlášek, o deset méně než loni. Sedmičlenná odborná porota z nich nominovala 15 staveb.

Sportovní halu v Dolních Břežanech vyhodnotila porota jako jednu z nejlepších staveb, protože "se svým vzletným architektonickým pojetím stala novým aktivním místem obce". Vnitřek je podle poroty řešen jednoduše a přehledně. Na jedné straně jsou tribuny pro 250 diváků, na druhé vstupy do šaten a technické vybavení. Sportovní hala v Dolních Břežanech získala v úterý rovněž Národní cenu za architekturu, kterou uděluje Obec architektů.

Palác Špork v centru Prahy dostal ocenění za příkladnou a citlivou rehabilitaci historické stavby v Pražské památkové rezervaci se žádoucím zapojením do parteru města. Zimní stadion Škoda Icerink vyrostl v těsném sousedství Jižní spojky v pražských Strašnicích. Navazuje na školní areál a jeho sportoviště. Komplex se skládá ze dvou hal s tréninkovými ledovými plochami bez tribun. Mezi nimi je rozloženo potřebné zázemí. V přízemí je technologický prostor a šatny, v patře tělocvična a posilovna.

Rodinný dům v Neveklově získal ocenění poroty jako "jednoduchá, dobře promyšlená stavba citlivě umístěná v krajinném prostředí". Většina místností je otevřena až k šikmému stropu, jenž sleduje linii střechy. Střídá se bílá barva stěn a šikmého stropu s přírodní světlou barvou dřeva, která zdůrazňuje sevřenější části domu.

Obytný blok U Michelského mlýna se skládá ze skupiny čtyřpodlažních bytových objektů. Jsou vůči sobě na půdorysu přibližně ve tvaru písmene "L" natáčeny tak, aby vytvořily polozavřenou skupinu, která má jeden důr, či spíše zahradu vnitřní, a druhou, která využívá blízkost zelených svahů. Byty jsou převážně třípokojové, každý má svou terasu.

Letos popáté byla vyhlášena Zahraniční stavba roku. O titul se mohou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Zvítězil tunel Nordfjördur na Islandu, který postavil Metrostav. Délka tunelu, který prochází pod 1000 metrů vysokým horským masivem, je 7908 metrů.

Titul mohly získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování do konce letošního května.

URL| https://region.rozhlas.cz/podivejte-se...-uspely-dolni-brezany-i-domek-v-7632597

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav