Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Lasselsberger posiluje výrobu velkoformátových dlaždic RAKO

Lasselsberger posiluje výrobu velkoformátových dlaždic RAKO

11. 10. 2018
zdroj: Materiály pro stavbu Aktuality / Průmysl a obchod
Napsali o nás

Společnost Lasselsberger uvedla v úterý 11. 9. 2018 slavnostně do plného provozu novou linku a pec na výrobu velkoformátových dlaždic v závodě v Chlumčanech. Cílem je stále dosahovat srovnatelné technické vybavenosti se světovými výrobci. 800miliónová investice je největší v historii firmy.

Kompletní linka vyrábí velké formáty dlaždic 60x60, 80x80 a 60x120 cm a dále umožňuje výrobu dělených formátů 30x60, 20x80, 40x80, 20x120 a 30x120 cm, což jsou trendové produkty v nejvyšším cenovém segmentu, srovnatelné kvalitou i designem s italskými výrobky. V neposlední řadě bude zařízení umožňovat výrobu dlaždic s tloušťkou 2 cm pro venkovní aplikace, např. terasy, balkóny nebo využití v zahradní architektuře.

            „V letošním roce předpokládáme v chlumčanském závodě možnou výrobu až 13 miliónů m2. Ke splnění tohoto cíle pomůže nově postavená linka na výrobu velkoformátových dlaždic, pracovně označovaná jako linka S9. Jedná se o největší investiční akci v historii naší firmy,“ uvedl jednatel Roman Blažíček.

            „Jde o investici na úrovni téměř 800 miliónů korun. S touto investicí jsou spojené zásadní technické změny, vybudovali jsme kompletně novou výrobu. Investice je srovnatelná s jakoukoliv investicí zahraničních firem, ať už italských, německých nebo polských. Svým rozsahem pokrývá přípravu hmoty, sušení hmoty, skladování, dopravu, velkou výrobní linku s kapacitou 3,5 miliónu m2, a to vše včetně výrobních prostor, obslužných činností kolem výroby. V halách jsou také nové prostory pro vedení výroby, vedení linky, mistry linky, nové zázemí pro pracovníky, sociální zařízení, nové laboratoře, nová výstupní kontrola. Takže 800 miliónů není jen za linku,“ shrnul k investici Václav Růžička, výrobní ředitel.

            Výstavba haly byla zahájena na jaře 2017. Výběr strojního zařízení pro linku byl dokončen v létě 2017 a s montáží na jaře 2018 byla v rekordním čase jednoho roku odstartována zkušební výroba. Nejmodernější technologie podporují automatizovaný provoz celé linky včetně automatizované logistiky. Současná technologie zvyšuje celkovou produktivitu linky o 30 % ročně oproti současnosti, v závislosti na vyráběném formátu. Součástí linky jsou i nové lisy s tonáží 6500 a 7500 tun, které garantují maximální kvalitu velkých formátů dlaždic. Technologie digitálního tisku (HD print) umožňuje výrobu povrchů na nejvyšší úrovni dekoru i kvality. Vyrobené dlaždice jsou finálně kalibrovány na přesný rozměr. Díky vyšší výrobní kapacitě velkoformátových dlaždic bude společnost Lasselsberger schopna uspokojit poptávku jak v tuzemsku, tak i na zahraničních trzích. Na montáži linky se podíleli zahraniční dodavatelé z Itálie, konkrétně Sacmi, System a Ancora, z lokálních firem pak nejvýznamněji spolupracovaly firmy Metrostav, Strojírny Podzimek, Fest HF, K+B, CS projekt s podporou dalších desítek firem.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav