Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Stavba plavecké haly začala slavnostním poklepáním

22. 11. 2018
zdroj: tydeniky.cz
Napsali o nás

Louny / Slavnostním poklepáním na základní kámen začala první listopadový den výstavba nové plavecké haly v Lounech. Za 219 milionů korun bez DPH ji postaví vítěz výběrového řízení společnost Metrostav, hotová by měla být v dubnu 2020.

Objekt vyroste v místě staré plavecké haly z osmdesátých let 20. století, kterou město kvůli špatnému technickému stavu nechalo na konci léta 2016 zavřít a loni na jaře zbourat. „To, že v Lounech nyní nemáme halu, je problém pro naše školy i plavecký oddíl. Její příprava je práce lidí napříč politickým spektrem v Lounech, za což všem děkuji,“ připomněl v rámci slavnostního okamžiku starosta Radovan Šabata.

Výstavba haly bude historicky nejdražší investicí města. Nové sportoviště nabídne moderní zázemí plaveckého a zážitkového bazénu s atrakcemi včetně tobogánu, vířivky a sauny.

„Nabídková cena je vyšší oproti předpokládané ceně podle projektu o dvanáct procent. Na trhu stavebních prací se aktuálně běžně dosahuje v rámci veřejných zakázek oproti rozpočtu navýšení ceny o 10 až 20 procent,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská na konci září.

„Máme na ni připraveno v účelovém fondu pro financování haly 73 milionů korun. To pokryje začátek výstavby. O tom, kde vzít další peníze, rozhodne nově zvolené zastupitelstvo,“ sdělil radní a předseda finančního výboru lounského zastupitelstva Michal Kučera.

Město by sice teoreticky mohlo celou halu zaplatit ze svého, na jiné investice a opravy by mu ale na několik dalších let nezbyly žádné peníze. Proto si zřejmě vezme úvěr. Dosud si město žádný nebralo a žádné dluhy nemá.

Budou se zároveň hledat možnosti jak ušetřit. Jednou z nich je, že plaveckou halu bude provozovat městská organizace, která je plátcem DPH. Město by pak mohlo požadovat vratku daně z přidané hodnoty za výstavbu haly. Jinak by hala vyšla na dalších zhruba 40 milionů korun.

Od května do července 2017 probíhala demolice Městské plavecké haly v Lounech. Akci realizovala firma PEMELOG s.r.o. Praha. Město za demolici zaplatilo 1 621 400 Kč vč. DPH, ale prodejem druhotných surovin získalo zpět bezmála 1,3 mil. Kč. Navíc byla dodavatelské firmě vyúčtována i smluvní pokuta za pozdní dokončení zakázky ve výši 30 tis. Kč. V současné době je prostor po objektu plavecké haly vyčištěn a připraven na další investiční kroky.

Nově zvolené zastupitelstvo bude o financování haly rozhodovat v době, kdy už by se měla stavět. Komunální volby by tak neměly do výstavby promluvit. Zdroj: Petr Kinšt, Městský úřad Louny

URL| http://www.tydeniky.cz/cz/menu/74/zaji...cke-haly-zacala-slavnostnim-poklepanim/

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav