Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Poničená škola k zemi nepůjde. Zpevní ji ocel

23. 1. 2019
zdroj: Mladá fronta DNES Kraj Liberecký Martin Trdl
Napsali o nás

JABLONEC NAD NISOU Staticky narušenou budovu Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici zpevní ocelová konstrukce. Demolice památkově chráněného domu z roku 1872 je tak zřejmě zažehnána.

            Do konce března by se též na silnici před něj měly vrátit automobily. Důležitá dopravní tepna je zavřená od 13. prosince. Ve škole se totiž na podzim zřítila část zdi v prvním a druhém patře a hrozí, že budova spadne.

            Hejtman Martin Půta řekl, že sanace školy a dokončení plánovaného vzdělávacího centra dostane pravděpodobně přednost před demolicí. Kraj jako vlastník domu se tak rozhodl především proto, že náklady na bourání a následnou výstavbu se odhadují na zhruba 188 milionů korun. Což je téměř dvojnásobně dražší než zpevnění domu a jeho rekonstrukce. „Cena projektu se ale navýší, ale o dotaci bychom přijít neměli, jednáme o jejím prodloužení,“ dodal Půta.

            Jakub Syrovátka, vedoucí odboru investic krajského úřadu, uvedl, že zabezpečovací práce provede společnost Metrostav. „Vznikne příhradová ocelová konstrukce na chodníku, která zajistí stabilitu stěny mířící do Podhorské ulice. Až pak se začnou odstraňovat havárie uvnitř. Poté se bude pokračovat v projektu. Budeme ale vše konzultovat s projektantem a statičkou, kteří doporučí případně další opatření,“ vysvětlil Syrovátka. „Kupodivu stav poškození nezhoršila vrstva sněhu na střeše školy, čehož jsme se obávali. Byl jsem se tam v úterý podívat a poškozené je to stále stejně. Nic se neposunulo.“

            Půta doplnil, že silnice by se do konce března měla otevřít v obou směrech. Doposud kraj naznačoval, že se otevře jen v jednom směru. „Termín 31. března bychom neradi překročili. Víme, že to významně komplikuje dopravu v této části Jablonce,“ podotkl hejtman.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav