Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 procent

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 procent

8. 12. 2018
zdroj: politicke-listy.cz
Napsali o nás

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun.

Jejich hodnota meziročně vzrostla o 54,1 procenta, počet stoupl o 4,3 procenta. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), největší objem zakázek získal Metrostav. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 28,3 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby meziročně vzrostla o 62 procent na 56 miliard korun. Na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o polovinu na 126,5 miliardy korun. Necelá polovina zadaných zakázek byla spolufinancovaná z evropských dotací. Průměrná velikost zakázky byla 34,7 milionu korun, meziročně o 35 procent více.

Miliardu korun překročilo od začátku roku 18 zakázek, v listopadu přibyly dvě. Největší byla modernizace trati Sudoměřice–Votice za 5,3 miliardy korun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ji zadala firmě OHL ŽS. Druhou největší zakázkou byla optimalizace traťového úseku Praha-Hostivař–Praha hlavní nádraží za 4,22 miliardy korun. SŽDC ji zadala sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ. Třetí byla stavba úseku dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem za 3,91 miliardy korun. Zakázku zadalo ŘSD sdružení firem Eurovia, Metrostav a Swietelsky stavební.

Loni veřejná správa zadala 14 miliardových zakázek za 21,5 miliardy korun. Letošních 18 zakázek má hodnotu 38,6 miliardy korun.

Největší objem zakázek zadaných do konce listopadu patřil Metrostavu, který získal zakázky za pět miliard korun. U dalších tendrů za 19,6 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

„Hodnota zadaných zakázek stoupá i v důsledku růstu nabídkových cen. Ceny v soutěžích dosáhly do konce listopadu v průměru 98,1 procenta úrovně cen předpokládaných. U zakázek na pozemní stavby je již převýšily v průměru o 2,3 procenta, u zakázek na inženýrské stavby byly o 4,5 procenta nižší,“ uvedl analytik stavebního trhu společnosti IS Ivan Vrhel. Za celý loňský rok byla cena zadaných zakázek proti rozpočtu projektantů nižší o 18 procent.

Největším zadavatelem bylo v prvních deseti měsících ŘSD, které zadalo 499 zakázek za 33,2 miliardy korun.

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce října meziročně vzrostla o 28,3 procenta na 137 miliard korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně vzrostl o 50 procent, v inženýrském stavitelství o 12 procent.

„Rostoucí stavební poptávka v soukromém sektoru se začíná negativně projevovat poklesem zájmu stavebních společností o vypisované stavební zakázky zejména v pozemním stavitelství, které vede k rušení vypsaných zadávacích řízení. To se může stát limitujícím faktorem realizace stavebních investic veřejného sektoru zejména v pozemním stavitelství,“ doplnil Vrhel.

Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).

Podle ČSÚ do konce října stavebnictví meziročně vzrostlo o 10,1 procenta. Pozemní stavitelství stouplo o 10,4 procenta, inženýrské o 9,5 procenta. Loni stavebnictví celkově vzrostlo o 3,3 procenta.

Meziroční růst zadaných veřejných zakázek stavebním firmám ke konci měsíce:

Měsíc Meziroční růst (v %)

Leden 67,0

Únor 53,0

Březen 76,0

Duben 73,4

Květen 82,0

Červen 75,6

Červenec 61,5

Srpen 55,7

Září 53,8

Říjen 54,1

Listopad 54,1

Zdoj: IS

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav