Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Veřejných zakázek přibylo, ceny rostou

11. 12. 2018
zdroj: Haló noviny Z ekonomiky
Napsali o nás

Veřejní investoři v České republice zadali od začátku roku do konce listopadu stavebním firmám 5260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 54,1 procenta, počet stoupl o 4,3 %. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), největší objem zakázek získal Metrostav. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 28,3 %.

Vyplývá to z údajů společnosti IS. Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby vzrostla meziročně o 62 % na 56 mld. Kč. Na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o polovinu na 126,5 mld. Kč. Necelá polovina zadaných zakázek byla spolufinancovaná z evropských dotací. Průměrná velikost zakázky byla 34,7 milionu Kč, meziročně o 35 % více.

            Miliardu korun překročilo od začátku roku 18 zakázek, v listopadu přibyly dvě. Největší byla modernizace trati Sudoměřice -Votice za 5,3 mld. Kč. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ji zadala firmě OHL ŽS. Druhou největší zakázkou byla optimalizace traťového úseku Praha-Hostivař - Praha hlavní nádraží za 4,22 mld. Kč. SŽDC ji zadala sdružení firem Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ. Třetí byla stavba úseku dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem za 3,91 mld. Kč. Zakázku zadalo ŘSD sdružení firem Eurovia, Metrostav a Swietelsky stavební.

            Loni veřejná správa zadala 14 miliardových zakázek za 21,5 mld. Kč. Letošních 18 zakázek má hodnotu 38,6 mld. Kč.

            Největší objem zakázek zadaných do konce listopadu patřil Metrostavu, který získal zakázky za pět miliard korun. U dalších tendrů za 19,6 mld. Kč bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

            »Hodnota zadaných zakázek roste i v důsledku růstu nabídkových

            cen. Ceny v soutěžích dosáhly do konce listopadu v průměru 98,1 % úrovně cen předpokládaných. U zakázek na pozemní stavby je již převýšily v průměru o 2,3 %, u zakázek na inženýrské stavby byly o 4,5 % nižší,« uvedl analytik stavebního trhu společnosti IS Ivan Vrhel. Za celý loňský rok byla cena zadaných zakázek proti rozpočtu projektantů nižší o 18 %.

Největším zadavatelem bylo v prvních deseti měsících ŘSD, které zadalo 499 zakázek za 33,2 mld. Kč.

            Hodnota nově vypsaných zakázek do konce října meziročně vzrostla o 28,3 % na 137 mld. Kč. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně vzrostl o 50 %, v inženýrském stavitelství o 12 %.

            »Rostoucí stavební poptávka v soukromém sektoru se začíná negativně projevovat poklesem zájmu stavebních společností o vypisované stavební zakázky zejména v pozemním stavitelství, které vede k rušení vypsaných zadávacích řízení. To se může stát limitujícím faktorem realizace stavebních investic veřejného sektoru zejména v pozemním stavitelství,« doplnil Vrhel.

            Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 %, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 %).

            Stavebnictví podle ČSÚ do konce října meziročně vzrostlo o 10,1 %. Pozemní stavitelství stouplo o 10,4 %, inženýrské o 9,5 %. Loni se stavební produkce zvýšila meziročně o 3,3 %.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav