Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • V Holešovicích začala výstavba studentských kolejí podle návrhu Pavla Hniličky

V Holešovicích začala výstavba studentských kolejí podle návrhu Pavla Hniličky

16. 1. 2019
zdroj: earch.cz Marek Řehoř
Napsali o nás

Developerská společnost Karlín Group zahájila v pražských Holešovicích u metra Nádraží Holešovice výstavbu největšího novodobého projektu studentského bydlení v Česku, který před třemi lety navrhla pražská architektonická kancelář Pavel Hnilička Architekti. Budova má nastartovat rozvoj okolí, kromě celkem 539 pokojů nabídne veřejnou restauraci, zahradu s terasou a skybarem, kinosály i multifunkční sál.

Autor Pavel Hnilička, Marek Řehoř

            Ateliér Pavel Hnilička Architekti

            Spolupracovníci Lucie Cutáková, Jana Kafková

            Světadíl Evropa

            Země Česká republika

            Město Praha 7 - Holešovice

            Datum projektu 2015

            Zastavěná plocha 2 507.00 m 2

            Oblast kolem Holešovického nádraží trpí zásadním problémem. Necitlivé zásahy socialismu, týkající se převážně budování dopravní infrastruktury, rozbily strukturu místní zástavby a významně poznamenaly její dnešní charakter. Z lokality se vytratil běžný městský život, přestože se jedná o atraktivní místo s dobrou dopravní obslužností.

            Návrh studentského komplexu z dílny Pavla Hnilička se otevřeně hlásí ke klasické městské zástavbě s ulicemi se stromořadím a otevřeným živým parterem s veřejnými službami. Budova podporuje uliční čáru na rohu ulic Na Zátorách a Partyzánská, přičemž nároží s výrazným vstupním prostorem se stává dominantou prostoru křižovatky.

            “Navrhujeme vykřesat zpět krásné městské prostředí, zpevnit rozbitou uliční strukturu a umožnit tak výstavbu příjemných a bezpečných ulic,” píší architekti. “Navrhujeme dům, který bude moderní svým technickým vybavením, ale vědomě tradiční svým kompozičním uspořádáním, aby byl jednou z prvních hrdých staveb, na cestě k oživení Holešovic v pulzující a atraktivní městskou čtvrť.

            Objekt nabídne studentům hned několik služeb: restauraci, fitness centrum, dva kinosály, prádelnu, skybar, studovny, velké kuchyně pro možnost společného vaření nebo multifunkční společenský sál, který lze pomocí posuvných stěn přizpůsobit různým událostem od přednášek až po divadlo nebo tanec. Společenské prostory se nacházejí ve spodní části a přímo navazují na terasy v zahradách polootevřeného vnitrobloku, které tak rozšiřují prostory koleje pod otevřené nebe. Samotné apartmány jsou navrženy velice jednoduše a dbají na soukromí svého uživatele. Každá bytová jednotka se tak skládá z pokoje s postelí a pracovním stolem, vlastní koupelny a malého kuchyňského koutu.

            Svou velikostí dům odpovídá měřítku velkoměsta, poslední dvě podlaží osmipatrového domu však ustupují a tím vizuálně snižují výšku stavby. Samotná fasáda je rozdělena na tři části – sokl s občanskou vybaveností, hlavní hmotu domu s pravidelným rastrem oken a horní část pokrytou měděným plechem.

            Rezidenční bydlení v Holešovicích je největším novodobým projektem studentského bydlení v Česku. Celý objekt počítá celkem s 539 pokoji a celkovou obytnou plochou přes 16,5 tisíc metrů čtverečních. První studenti se do svých bytů budou moci nastěhovat již za necelé dva roky, tedy na začátku akademického roku 2020/201. Karlín Group na projektu spolupracuje s mezinárodní společností International Campus, která se zaměřuje právě na studentské bydlení. Generálním dodavatel stavby v celkové hodnotě 560 milionů korun se stala společnost Metrostav. Předpokládá se, že nabídka bude cílit především na zahraniční studenty.

            „Projekt vznikl s využitím ArchiCadu."    

URL| http://www.earch.cz/cs/architektura/v-...kych-koleji-podle-navrhu-pavla-hnilicky

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav