Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Zakázku na modernizaci lodního výtahu na Orlíku získal Metrostav

Zakázku na modernizaci lodního výtahu na Orlíku získal Metrostav

22. 10. 2019
zdroj: nase-voda.cz
Napsali o nás

Na Orlické přehradě začne modernizace lodního výtahu. Zakázku získala firma Metrostav, přestavba vyjde na 95 milionů korun, informoval ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. “Práce by měly být zahájeny letos na podzim a dokončeny mají být do dubna 2022,” uvedl mluvčí.

Cílem je zvýšení bezpečnosti, spolehlivosti a kapacity výtahu. Šikmý kolejový výtah je v provozu od poloviny 70. let, v plavební sezoně je velmi vytížený. Je určen pro přepravu sportovních lodí a jejich posádek přes korunu hráze z dolní do horní vody a naopak. Vozík táhnou dvě lana po kolejové dráze, výtahový stroj je umístěný na točně zabudované na koruně hráze. Zapotřebí je kompletně modernizovat strojní a elektrotechnologickou část plavebního zařízení.

Orlická přehrada je největším vodním dílem v České republice. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006. Tehdy odolala zátěži, se kterou se při jejím budování vůbec nepočítalo. Povodí Vltavy chce na Orlíku vybudovat také bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav