Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Začala stavba depozitáře karlovarské krajské knihovny

2. 12. 2019
zdroj: archiweb.cz
Napsali o nás

Karlovy Vary – V Karlových Varech začala stavba nového depozitáře krajské knihovny. Vyroste v sousedství hlavní budovy a stát bude 143 milionů korun. Kraj na stavbu, která má trvat 15 měsíců získal dotaci, řekla dnes novinářům při zahájení stavby hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

"Výběrové řízení se protáhlo kvůli tomu, že v prvním kole jsme soutěž vyhlásili s nepřekročitelnou cenou, ale nakonec se nikdo nepřihlásil. Druhé kolo jsme tak vyhlásili s cenou předpokládanou, přesto se přihlásila pouze jedna firma a s cenou vyšší," uvedla Mračková Vildumetzová. Dodala, že navýšení ceny museli schválit zastupitelé. Dodavatelem stavby bude společnost Metrostav.

Krajská knihovna stojí v areálu krajských institucí už 15 let. Podle ředitele knihovny Vratislava Emlera nestačila, protože knihovna musí ze zákona archivovat všechny časopisy a publikace, které v kraji vyjdou.

"My jsme si vzali roční průměr a spočítali jsme si to na centimetry a na metry, kolik vlastně potřebujeme místa. A s novým depozitářem vydržíme minimálně 20 let," řekl Emler.

Podle projektu architekta Miroslava Míky bude nová budova stát na místě dnešního parkoviště vedle budovy C krajského úřadu. S knihovnou bude spojena krčkem mezi okny prvního a druhého podlaží budovy C. Krčky pak podepřou podpěry, které budou vypadat jako hřbety knih.

V prvním nadzemním podlaží bude technické zázemí objektu, serverovna, místnost pro vzduchotechniku, sklady periodik, knihovních a oběžných fondů, administrativní prostory a chybět nebude badatelna pro veřejnost se samostatným vstupem.

Krajská knihovna Karlovy Vary sídlí v objektu bývalé vojenské jídelny, která prošla nákladnou rekonstrukcí v roce 2005. Knihovní fond v současné době obsahuje 369.876 knihovních jednotek, z toho ve volném výběru jich je 127.383. Roční přírůstek činí víc než 12.000 knihovních jednotek. Do knihovny loni přišlo přes 250.000 lidí, půjčili si na 378.667 knih a časopisů.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav