Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Nový most přes Labe u Valů získává prostřední díl

28. 1. 2020
zdroj: nase-voda.cz
Napsali o nás

Budovaný most přes Labe u Valů na Pardubicku se rozrůstá o prostřední díl. Stavbaři začali vysouvat na pilíře druhou část montované konstrukce, skončit by měli nejpozději v úterý. ČTK to řekl hlavní stavbyvedoucí Vladimír Sommer. Nakonec dělníci ze strany od Valů přivaří poslední část konstrukce, již bez vysouvání.

“Montáž třetí části je naplánovaná postupně až do třetího týdne v únoru. Potom budou následovat další práce na mostě,” uvedl Sommer.

Konstrukce nad řekou spočívá na provizorních pilířích, takzvaných pilířových bárkách, které se po usazení odstraní. Mostovka se po nich pomalu posouvá po kluzných uloženích z nerezového plechu podkládaných teflonovými deskami. Ze strany přidržuje konstrukci ve správné poloze boční vedení s válečky.

Na hotovou mostovku poté stavebníci vybetonují desku, po níž se bude jezdit. Na závěr hlavních prací přes konstrukci mostovky namontují do konce března kovový oblouk.

Nový most bude 196 metrů dlouhý oproti současnému s délkou 84 metrů, což mimo jiné výrazně zlepší průchod vody při povodních. Konstrukce mostu je navržena jako ocelová nosná s dolní mostovkou. Prostřední pole bude vyztuženo obloukem, takzvaným Langerovým trámem. Mezi hlavními nosníky povede mostovka široká 14 metrů, která ponese dvouproudou komunikaci i oboustranné chodníky o šířce 2,5 metru pro pěší a cyklisty.

Most staví Společnost Valy – Mělice tvořená firmami SMP CZ a Metrostav. Ředitelství vodních cest (ŘVC) za most zaplatí 252 milionů korun. Z celkových nákladů zaplatí ŘVC asi 77 procent, 23 procenty přispěje Pardubický kraj. Most by měl být otevřen v červnu 2020.

Nynější most je provizorní a dosloužil. Železnou konstrukci typu Bailey postavila americká armáda v roce 1947 jako pomoc válkou postiženým zemím. Nový most vytvoří podmínky pro rekonstrukci dalších dvou mostů v Přelouči a Řečanech nad Labem, které jsou rovněž ve špatném stavu.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav