Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Modernizace úpravny vody Želivka

29. 3. 2020
Napsali o nás

Díky nové filtraci na Želivce bude mít centrální část Česka kvalitnější vodu. Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav je za polovinou Modernizace úpravny vody Želivka.

Miliardová investice zlepší chuť a kvalitu pitné vody pro více než 1,3 milionů obyvatel Prahy, středních Čech a části Vysočiny.

V nově budované hale budou filtry s granulovaným aktivním uhlím. Tato technologie, založená na pohlcování škodlivin, se využívá po celé Evropě k odstranění pesticidů, léčiv a dalších nežádoucích látek, s nimiž si tradiční písková filtrace neporadí.

Pro Metrostav je zakázka specifická tím, že výstavba nádrže Švihov z 60. let je spojena se samotným vznikem této stavební společnosti.

„Z dosavadního průběhu výstavby bych vyzdvihl částečnou odstávku úpravny v druhé části loňského roku, během níž jsme museli přizpůsobit řadu původních objektů na napojení nové haly – demontovat původní technologie a přestavět provozní čerpací stanici, komoru hradidel i obtokový kanál ozonizace, přeložit některá potrubní vedení. V hale pískové filtrace F2 jsme vytvořili vstup do železobetonového kolektoru a také jsme vybudovali nátokový objekt pomocí štoly, která podchází stávající podzemní potrubí a kolektor. Ražba byla velmi náročná, protože horninové prostředí neodpovídalo předpokladům. O to víc mě těší, že jsme tuto nejnáročnější část projektu zvládli úspěšně a v souladu s harmonogramem," říká Petr Brož z Metrostavu, který vede realizační tým.

Hala pro filtraci s rozlohou 5 000 m2, výškou 14 m a částečným podsklepením ve finální podobě na první pohled zaujme fasádou ozdobenou výraznou zelenomodrou stuhou s motivem vln. Ještě pozoruhodnější však bude interiér se zařízením připomínajícím soustavu krytých bazénů. Uvnitř haly bude 16 filtrů ve 4 vanách s celkovou plochou 1604 m2 a výškou náplně granulovaného aktivního uhlí 1,7 m. Vany dohromady pojmou kolem 2,7 tisíce m3 aktivního uhlí. Zajímavostí stavby je litinové potrubí s impozantním průměrem 1,6 m.

Úpravna vody Želivka až dosud využívala k čištění vody pískovou filtraci a ozonizaci. Díky aktuální investici na tyto procesy naváže filtrace prostřednictvím aktivního uhlí. Tím se ještě zlepší kvalita pitné vody včetně chuťových parametrů. Projekt počítá i s nárůstem počtu zásobovaných obyvatel a reaguje na rizika spojená s důsledky klimatických změn. Sníží bezpečnostní rizika v běžném provozu i při zhoršení kvality surové vody při tzv. jarním oživení spojeným s množením řas.

Společnost ÚV Želivka, která sdružuje stavební firmy Metrostav a.s., SMP CZ, a.s. a GEOSAN GROUP a.s., zahájila Modernizaci úpravny vody Želivka v říjnu 2018. Stavba by měla být hotová do konce roku 2020. Systém filtrace pomocí aktivního uhlí by měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2021 a do ostrého provozu v roce 2022.

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav