Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Staroměstský jez nedaleko Sovových mlýnů se dočká obnovy

Staroměstský jez nedaleko Sovových mlýnů se dočká obnovy

3. 11. 2020
zdroj: nasregion.cz
Napsali o nás

Památkově chráněný Staroměstský jez nedaleko Sovových mlýnů v Praze se dočká obnovy. V zimě bude vytěženo dubové dřevo na rámovou konstrukci a rekonstrukce začne v dubnu příštího roku. Jez byl v roce 1958 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. 

Jez mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou měří více než 320 metrů a dokončen byl v roce 1241. Jedná se o pevný dřevěný jez s kamennou výplní takzvaného pražského typu. Dodnes si zachoval původní vzhled i tvar. Uprostřed jezu se nachází 12 metrů široká propust pro vory.

„Projekt rekonstrukce jezu se může zdát na první pohled jako technicky a technologicky nenáročný, ale každé takové vodní dílo je kompletně pod vodou a jeho současný technický stav nelze zjistit,“ uvedl Daniel Boďa z Metrostavu. Firma tak vycházela zejména ze starobylých výkresů či kreseb a průzkumu jezu.

Při rekonstrukci se uskuteční také archeologický průzkum původních dubových pilot ze 13. století. Průzkum má za cíl vrátit památkově chráněnému dílu historický vzhled. Stavbaři proto budou využívat původní technologie a dřevěný rošt opět vyplní kamennými deskami tak, jak tomu bylo při vzniku jezu. Vytěžené dubové dřevo se stluče do vorů a bude minimálně na měsíc namočené ve vodě, aby se stabilizovalo a nekroutilo. Po odtažení na staveniště zůstanou trámy až do montáže potopené.

Při rekonstrukci firma použije plovoucí rypadla či jeřáby a pro dovoz a odvoz materiálů tlačné čluny. Po vodě bude dovážený i beton. Pro zázemí personálu a ukládání materiálu bude využita soustava pontonů přikotvených k provizorním pilotům určených k vyvazování plavidel. 

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav