Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Metrostav jako první v Česku zbavil elektrárnu rtuti díky špičkové technologii společnosti Gore

Metrostav jako první v Česku zbavil elektrárnu rtuti díky špičkové technologii společnosti Gore

9. 11. 2020
zdroj: allforpower.cz
Napsali o nás

Unikátní projekt Metrostavu v Elektrárně Mělník I využívá k odstraňování rtuti technologii společnosti Gore. Zařízení je první svého druhu v Česku a druhé v ostrém provozu v Evropě. Stavbaři divize 3 společnosti Metrostav využili k instalaci nové technologie odstavený absorbér druhé odsiřovací linky, do nějž osadili reaktor na odstraňování rtuti.

Patentovaný systém americké společnosti W. L. Gore se osvědčil již na několika amerických elektrárnách a ve fázi testování či provozu funguje v některých elektrárnách a teplárnách v Polsku a v Německu. Nyní jej jako první v Česku spustila v Mělníku i společnost Energotrans, která je součástí skupiny ČEZ, a. s. Zařízení se skládá ze dvou vrstev modulů Gore, skládaných na sebe a uložených na podpůrné ocelové konstrukci.

„Aby původní absorbér odsíření mohl sloužit k odstraňování rtuti, museli jsme na něm provést řadu zásadních úprav – rozšířit vstupní hrdlo, vytvořit nový obdélníkový výstup spalin. Dále jsme demontovali a přeložili několik potrubí a původní vestavby pro technologii odsíření jsme nahradili konstrukcí s moduly na zachytávání rtuti,“ vysvětluje vedoucí projektu Zdeněk Hošek z Metrostavu a dodává: „ Odstraňování rtuti je velká výzva pro českou i evropskou energetiku. Jsme rádi, že jsme se stali českými průkopníky v aplikaci technologie firmy Gore.“

Skupina Metrostav se v posledním období stává českým specialistou na energetické projekty. Instalace systému na odstraňování rtuti v mělnické elektrárně navazuje na nedávno dokončenou výstavbu dvou odsiřovacích linek pro všech šest výrobních bloků, která nese podpis dceřiné společnosti Metrostav DIZ. Obě stavby přitom souvisejí s přechodem teplárny na nové evropské emisní limity a Skupina je získala mimo jiné díky zkušenostem z předcházející komplexní obnovy Elektrárny Prunéřov II. V současnost se největší česká stavební firma také chystá na bezmála miliardovou rekonstrukci elektrických odlučovačů popílku v Elektrárně Tušimice. 

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav