Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Metrostav odsoluje zdivo žatecké synagogy stříkanou celulózou

Metrostav odsoluje zdivo žatecké synagogy stříkanou celulózou

11. 6. 2020
Tisková zpráva

Žatec, 11. června 2020

Stavební společnost Metrostav zahájila v Žatci rozsáhlou rekonstrukci synagogy a sousedního rabinátu. Synagoga se i s rabínským domem promění v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější podobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století. Vnitřní prostory budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci. V obou budovách stavbaři zrekonstruují střechy, okna, fasády i interiéry. Projekt vyniká řadou speciálních technologií.

„Vyzdvihl bych například odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy. Touto metodou odstraníme ze zdí sůl, která se tam desítky let usazovala, a následně budeme moci navázat obnovou původních omítek a štuků. Zvláštní pozornost si dále zaslouží rozsáhlé restaurátorské kamenické práce na schodišti v synagoze a na truhlářských prvcích, zahrnující repase a repliky oken a dveří. Další zajímavostí je, že do zámečnických prvků budeme vypalovat piktogramy. Velkou výzvu budou představovat také nové okrasné vitráže,“ prozrazuje Daniel Lipert, vedoucí projektu z Metrostavu.

Žatecká synagoga má za sebou pohnutou historii jako většina náboženských objektů v Česku – prožila žhářský útok během tzv. křišťálové noci, za války sloužila jako nemocnice a v 50. letech jako sklad civilní obrany. Komplex budov je proto v současnosti již v dezolátním stavu. Například strop rabínství se částečně zřítil, protože ho napadla dřevomorka. „Tyto napadené části budeme muset vyměnit za nové a zbytek konstrukce ošetřit, aby nedošlo k opětovnému napadení,“ upřesňuje Daniel Lipert.

Město Žatec má po Plzni druhou největší dochovanou synagogu v Čechách. Budova s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k unikátním stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam UNESCO. Harmonogram stavby počítá s dokončením rekonstrukce na začátku roku 2022. Následovat bude tvorba samotných expozic.

Největší česká stavební společnost Metrostav má bohaté reference z oblasti rekonstrukcí historických budov. V tomto případě se však může opřít i o zkušenosti z oprav, a dokonce i výstavby náboženských staveb. V rámci projektu 10 hvězd například rekonstruovala synagogu v severočeském Úštěku a nedávno dokončila hrubou stavbu nového kostela na Barrandově.

Přesto má žatecký projekt jeden aspekt, s nímž se ani zkušení stavbaři Metrostavu dosud nesetkali. Investorem je totiž soukromý vlastník Daniel Černý z Chomutova, který synagogu i rabinát před lety koupil a rozhodl se je zrekonstruovat. Cena vzešlá z výběrového řízení přesahuje 45 milionu korun. Díky úspěšně získané evropské dotaci se investorovi podařilo snížit spoluúčast na 15 %. I tak mu však schází prostředky na vytvoření expozice, a proto oslovuje případné dárce.

„Koupit synagogu, to byl ten nejbláznivější nápad v mém životě. Jenže ten dům toho v posledních desetiletích zažil fakt hodně, ať už za nacistů, v minulém režimu nebo za předchozích majitelů, kteří budovu dostatečně neopravili. Je na čase to prokletí prolomit,“ řekl Daniel Černý.

(Probíhající práce, či způsob, jak přispět na rekonstrukci můžete sledovat na našich stránkách: www.synagoga-zatec.cz).

 

Kontaktní údaje

Vojtěch Kostiha
tiskový mluvčí Skupiny Metrostav
Metrostav a.s. Koželužská 2450/4 180 00 Praha 8
T 266 019 715, M 606 629 225
vojtech.kostiha@metrostav.cz,
www.metrostav.cz

cuvnf7rzmg3ssnruwy8w.jpgw2kl6zgf08aee7lidvr8.jpgapwm3zahicgfiijy0or4.jpgksklwmhtzhqpterviekx.jpgcenx2l80rr0a4ckgqtmj.jpgcuvnf7rzmg3ssnruwy8w.jpgbbxgbld9calc6wpyslpd.jpgfnbvsrdsiwjv3e44jvfp.jpgmunlk5uzzfhvhribzsen.jpgk9lggik5np1yo20kncjs.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav