Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Norský ministr dopravy otevřel obchvat Kongsbergu vybudovaný Metrostavem

Norský ministr dopravy otevřel obchvat Kongsbergu vybudovaný Metrostavem

15. 7. 2020
Tisková zpráva

Praha, 16. července 2020

Hornické město Kongsberg v jižní části Norska prožilo na začátku července velký den: po letech se dočkalo otevření silničního obchvatu. První auto na novou silnici slavnostně vpustil norský ministr dopravy Knut Arild Hareide. Stavba nese český podpis, ve sdružení s norskými partnery ji totiž vybudovala největší tuzemská stavební společnost Metrostav. Obchvat měří 5 km a překonává náročný horský terén pomocí dvou tunelů a velkého mostu. Rozsáhlá investice vyšla v přepočtu na dvě miliardy Kč. Přínosy pro téměř 30 000 místních obyvatel se projevily ze dne na den. Z centra města se podařilo vyvést tranzitní dopravu.

„Obchvat norského města Kongsberg byl naším třetím projektem v Norsku. Na rozdíl od předchozích dvou staveb se nám v tomto případě podařilo uplatnit, kromě těch razičských, také vlastní betonářské kapacity. Projekt celkově hodnotíme jako úspěšný a jsme rádi, že jsme mohli svojí trochou přispět k jeho zdárnému dokončení,“ říká Aleš Gothard, předseda představenstva společnosti Metrostav Norge AS.

Kongsberg se dlouhodobě potýkal s přetíženou dopravou. Přímo přes střed města každý den projelo 12 000 – 15 000 aut a ve východní části až 20 000 aut. Výsledkem byla nejen špatná dopravní obslužnost a znečištěné ovzduší, ale také neutěšená statistika dopravních nehod. Díky obchvatu se situace prakticky okamžitě významně zlepšila a městu se otevřely nové perspektivy. Přímo se nabízí třeba rozvoj stále populárnější cyklistické dopravy. 

Norské dopravní stavebnictví zažívá díky tzv. národním dopravním plánům obrovský boom. Stávající program na léta 2018-2029 počítá s rekordními investicemi, které dohromady v přepočtu překonávají hranici 3 bilionů Kč. Z toho polovina připadá na silniční dopravu. Soutěže o prestižní zakázku na výstavbu obchvatu Kongsbergu na silném norském trhu se zúčastnilo devět uchazečů z řad místních i velkých evropských hráčů. Česká stavební společnost Metrostav zvítězila ve sdružení s domácími firmami Bertelsen & Garpestad AS a Hag Anlegg.

Český stavební trh i nadále trápí nedostatek zakázek, a to zejména v oblasti podzemních staveb. Metrostav proto dlouhodobě nachází uplatnění v zahraničí. Norsko rozhodně není jedinou zemí, kde působí – jeho pracovníky znají i na Islandu, ve Finsku, Polsku, Bělorusku a dalších státech. Firmy Skupiny Metrostav v současnosti dosahují téměř 30 % obratu v zahraničí. „Vzhledem k tomu, že na domácím trhu nemáme v tuto chvíli pro speciální vybavení a hlavně odborníky uplatnění, a situace se příliš nelepší, budeme hledat práci v zahraničí i nadále. Jinak bychom o tuto kvalifikaci přišli a ztratili konkurenceschopnost na evropském stavebním trhu,“ dodává Ing. Václav Soukup, ředitel útvaru zahraničního podnikání Skupiny Metrostav.

Kontaktní údaje:

Vojtěch Kostiha
tiskový mluvčí Skupiny Metrostav
Metrostav a.s. Koželužská 2450/4 180 00 Praha 8
T 266 019 715, M 606 629 225
vojtech.kostiha@metrostav.cz,
www.metrostav.cz

xilynjppudcymx12mlgd.jpgcesuiu2zgfwnsmnvpggr.jpgrv18kg7ndf70zknoao2x.jpgtiwqrlc4rtes9lxetcfu.jpgo8f1hemsiscp2ranhpum.jpgd2oonawbkrqr9xnyu9mr.jpggtegk8zbv3bptg29z5u3.jpguaaqdeh9f1azlijpbjco.jpglr0aub8l5s2epb28yhno.jpgjmve2egcsbbk51m1okdk.jpgwqp34hgumj1cuvcj7qqb.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav