Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Druhý nejvzácnější zlatnický artefakt Česka bude po rekonstrukci Pluhovských domů v neprůstřelné vitríně

Druhý nejvzácnější zlatnický artefakt Česka bude po rekonstrukci Pluhovských domů v neprůstřelné vitríně

21. 3. 2021
Tisková zpráva

Největší česká stavební společnost Metrostav dokončuje v areálu hradu a zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku rekonstrukci horní zámecké budovy. Stavbaři v tzv. Pluhovských domech již provádějí konečnou výmalbu, pokládají dlažby a jiné nášlapné vrstvy a kompletují truhlářské prvky a výplně. Součástí rozsáhlé zakázky byla i obnova hradního nádvoří včetně vnějšího mobiliáře a vybudování přípojek na inženýrské sítě. Rekonstrukce by měla být kompletně dokončena v závěru jara. V těchto týdnech již investor Národní památkový ústav upřesňuje finální zadání expozice. Největší pozornost budí plánované uložení relikviáře svatého Maura, který slouží jako schránka na ostatky svatých.

Je to druhá nejvzácnější zlatnická movitá památka po korunovačních klenotech a vůbec nejvýznamnější románská klenotnická památka na českém území. A především, má za sebou neuvěřitelnou historii, která trvá již úctyhodných devět století. Nyní se pro relikviář svatého Maura vyrábí speciální vitrína, jejíž technické provedení podléhalo schvalování bezpečnostních složek státu. Nejde však o jediný poklad, který budou Pluhovské domy uchovávat. Součástí expozice bude i unikátní historická sbírka alkoholických nápojů z 19. století, která byla v 80. letech 20. století objevena společně s relikviářem. Sbírka je stále v pitelné kondici a svojí cenou snese srovnání s lahvemi šampaňského vylovenými z Titaniku.

„Bylo nám velkou ctí podílet se na této prestižní zakázce a moc mě těší, že se nám daří úspěšně finišovat. Při této příležitosti bych rád připomenul nejnáročnější a také nejpozoruhodnější součásti stavby, které nás obohatily o řadu cenných zkušeností. Velkou výzvou byly především povalové stropy, které jsme museli rozebrat a po ošetření opět složit, případně doplnit původní technologií. Kvůli montáži nových stropů jsme také museli logisticky vyřešit složitý transport půltunových profilů, a to bez použití větší mechanizace, která se do areálu hradu nedostane,“ sdělil Radek Kučera, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav.

„Nikdy nezapomenu na zážitek ze zimy, kdy stavbaři museli kvůli sněhu a mrazu improvizovat se zásobováním, protože nákladní dopravou se nedalo dostat na horní nádvoří. Říkám si, kolik staveb v Česku se asi může pochlubit tím, že se na ně vozil materiál motorovými sáněmi? Jsem rád, že ani tyto překážky nezpůsobily významnější zdržení projektu a že expozice by měla být otevřena nejpozději v září tohoto roku,“ řekl Tomáš Wizovský, kastelán Státního hradu a zámku Bečov.

Rekonstrukce Pluhovských domů reprezentuje rozsáhlou investici za více než 150 milionů korun. Do nově zrekonstruovaných prostor se kromě relikviáře svatého Maura přestěhuje z původní modré jídelny dolního zámku část stávající doprovodné expozice. Nově zde také vznikne veškeré provozní a návštěvnické zázemí pro moderní muzejně-galerijní expozice jako například multifunkční sál, kino, edukační prostor pro nejrůznější programy spojené s relikviářem, stylová kavárna, hradní shop a podobně.

Relikviář svatého Maura vznikl na začátku 13. století na zakázku zámožného belgického rodu Rumigny. V 19. století jej zakoupil vévoda Alfred de Beaufort-Spontin a díky němu se po různých peripetiích nakonec ocitl na zámku v Bečově nad Teplou. Jeho potomci v roce 1939 relikviář ukryli spolu se 133 lahvemi koňaku a vína pod podlahu hradní kaple. Tam upadl v zapomnění až do 80. let, kdy se Christian Beaufort spojil s americkým hledačem pokladů, který pak vyrazil na tajnou misi do Československa. Jen díky shodě šťastných okolností a pečlivosti našich kriminalistů relikviář nakonec neopustil hranice a pod prkny podlahy gotické kaple opět spatřil světlo světa.

Kontaktní údaje

Vojtěch Kostiha
tiskový mluvčí Skupiny Metrostav
Metrostav a.s. Koželužská 2450/4 180 00 Praha 8
T 266 019 715, M 606 629 225
vojtech.kostiha@metrostav.cz,
www.metrostav.cz

1np_prostory_kav_rny2.JPG2013P1060780.jpgpohled_od__eky.JPGprov_d_n__dla_by_na_horn_m_n_dvo__.JPGstropy.JPGvstup_na_staveni_t_.JPG

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav