Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Turecká dcera Metrostavu dokončuje v Istanbulu podzemní lanovku

Turecká dcera Metrostavu dokončuje v Istanbulu podzemní lanovku

24. 3. 2022
Tisková zpráva

Čeští stavbaři dosáhli významného milníku na jedné z největších dopravních staveb v tureckém Istanbulu. O víkendu slavnostně spustili první vůz do tunelu podzemní lanové dráhy Aşiyan – Hisarüstü. Prestižní zakázku provádí Metrostav Ankara Inşaat, turecká dceřiná firma největší české stavební společnosti Metrostav, ve spolupráci se švýcarským dodavatelem lanovek Garaventa. Nová podzemní trasa měří přibližně kilometr a spojuje čtvrť Hisarüstü s nábřežím čtvrti Aşiyan na pobřeží Bosporu.

„Protože vůz lanovky svými rozměry přesahoval profil montážní cesty, museli jsme ho spouštět v šikmé poloze za pomoci dvou jeřábů. Vůz přitom váží 26 tun a potřebovali jsme ho dostat do 17 metrů hlubokého vestibulu horní stanice. Jsem rád, že technicky komplikovaná montáž proběhla bez komplikací. Po tomto důležitém milníku už budou následovat dokončovací práce a montáž elektrozařízení i dalších řídicích a kontrolních systémů,“ sdělil Marek Gasparovič, hlavní stavbyvedoucí tureckých projektů společnosti Metrostav. 

 

Společnost Metrostav Ankara Inşaat realizuje zakázku v Istanbulu ve formě tzv. EPC projektu (Engineer-Procure-Construct). To znamená, že kromě samotné realizace zodpovídá za návrh, přípravu, montáž, zkoušky, uvedení do provozu a vyškolení obsluhy. Termín dokončení celého projektu bude záviset na ekonomické situaci Turecka, která v současnosti není příliš příznivá a projevila se již několikrát v podobě nuceného přerušení stavebních prací. 

 

Největší česká stavební společnost Metrostav se v posledních letech stává štikou evropského stavebnictví. Její dceřiné společnosti působí v patnácti zemích světa a dosahují mimořádných úspěchů i na prestižních skandinávských trzích. Severské dobrodružství zahájili čeští stavbaři v roce 2006 na Islandu a v současnosti se podílejí na výstavbě metra ve švédském Stockholmu i železničním tunelu v norském Bergenu.

 

Kontaktní údaje

Vojtěch Kostiha
tiskový mluvčí Skupiny Metrostav
Metrostav a.s. Koželužská 2450/4 180 00 Praha 8
T 266 019 715, M 606 629 225, vojtech.kostiha@metrostav.cz

WDWP3582.JPGMYUO1525.JPGLQXU9408.JPGTQTV9677.JPGCXQF9749.JPG

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav