Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • V Praze se uskutečnila unikátní stavební operace. Jeřáb sundal 26tunovou hodinovou věž z Průmyslového paláce

V Praze se uskutečnila unikátní stavební operace. Jeřáb sundal 26tunovou hodinovou věž z Průmyslového paláce

23. 6. 2022
Tisková zpráva

Pražané, kteří dnes zavítali na holešovické Výstaviště, měli jedinečnou příležitost spatřit ojedinělou stavební operaci, při které po několikatýdenní přípravě jeřáb sundal z centrální části Průmyslového paláce 26tunovou hodinovou věž, dominantu celého Výstaviště a jeho okolí. Tento nevídaný technologický postup je dalším důležitým krokem v záchraně historických prvků Průmyslového paláce. Věž se takto od budovy oddělila vůbec poprvé po více než 130 letech existence paláce.

„Rekonstrukce Průmyslového paláce je v plném proudu. Tato jedinečná stavba si leckdy žádá použití unikátních technologických postupů, jako je v případě obří hodinové věže její odříznutí a snesení ze střechy na zem kvůli její opravě. Veřejnosti tak představujeme další krok v renovaci historických prvků, který následuje po opravě věžních hodin nebo restaurování vitráží,“ komentuje obnovu Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Výstaviště Praha na starosti.
 

Důvodem pro sundání věže vyrobené z ocelové konstrukce byl její velmi špatný technický stav, především pak poškození pilířů věže. Ten neumožnil bezpečný postup oprav přímo na budově. Hodinová věž, která se tyčila nad centrální halou Průmyslového paláce ve výšce 45 metrů, celkem s výztužnou konstrukcí váží úctyhodných 26 tun, tedy přibližně jako pět dospělých slonů afrických. Celý technologický postup vyžadoval od pracovníků stavební firmy před samotnou operací několik týdnů příprav. 
 

Celá operace, při které došlo k oddělení věže od zbytku Průmyslového paláce, byla velmi komplikovaná a přípravné práce probíhaly již několik týdnů. Během této fáze došlo k odstrojení věže a odstranění starých dřevěných prvků a aplikaci stabilizačních tyčí, které věž zabezpečily tak, aby nedošlo k její deformaci. Dále jsme museli postavit podpěrnou konstrukci před Průmyslovým palácem. Pro sundání věže byl použit jeřáb LTM 1350 s nosností 350 tun. Abychom s odřezáváním vůbec mohli začít, bylo zapotřebí ideálních povětrnostních podmínek. Samotné odříznutí věže od zbytku budovy a její snesení na podpěrnou konstrukci před Průmyslovým palácem pak trvalo asi 2 hodiny, což je jen zlomek celkového času potřebného pro takto komplikovanou operaci,“ přibližuje složitý proces vedoucí projektu David Čech ze společnosti Metrostav.

 

Generální oprava věže potrvá několik měsíců. V prvních dnech zaměstnanci stavební firmy kolem věže postaví lešení a kompletně jej obalí plachtou. V dalších etapách se uskuteční otryskání původních nátěrů tak, aby bylo možné zjistit stav jednotlivých dílů konstrukce. Poté firma přikročí k sanaci poškozených částí a zesílení opěrné konstrukce dodatečnými prvky. V závěrečné fázi bude věž natřena novým nátěrem a budou dokončeny opravy plechových částí. 

 

Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude zpětná instalace kompletně zrestaurovaného hodinového stroje a věrné kopie původního plechového hodinového ciferníku na věž Průmyslového paláce. Již za dva roky se tak Pražané mohou těšit, že se na Výstavišti znovu rozezní zvonovinové cimbály na hodinové věži Průmyslového paláce,“ uzavírá Pavel Vyhnánek.

 

Oprava Průmyslového paláce na Výstavišti Praha, jejímž investorem je hlavní město Praha, naplno započala v březnu. Po úvodní etapě zemních prací pod vyhořelým levým křídlem přichází na řadu záchrana historických prvků, jako jsou skleněné vitráže, konstrukce věže i samotných věžních hodin. Následovat bude vrtání hlubinných vrtů pro tepelná čerpadla.

 

Foto: Výstaviště Praha, Jiří Alexander Bednář.

AB2_8662.jpgAB2_8724.jpgAB2_8729.jpgAB2_8396.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav