Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Dceřiná společnost Metrostavu dokončila významný infrastrukturní projekt v Turecku

Dceřiná společnost Metrostavu dokončila významný infrastrukturní projekt v Turecku

3. 11. 2022
Tisková zpráva

Symbolicky na státní svátek České republiky a v předvečer státního svátku Turecka byla dne 28. října 2022 uvedena do provozu podzemní lanovka Aşiyan – Hisarüstü v Istanbulu. Veřejnost si tak poprvé mohla vyzkoušet 900 m dlouhou městskou lanovku se spádem 13 %, která během jedné hodiny přepraví cca 2 000 cestujících v obou směrech. Doba jedné jízdy trvá okolo 2,5 minut.

Horní stanice lanovky navazuje na vestibul konečné stanice metra linky M6 a dolní stanice na přívoz přes úžinu Bospor z evropské části na asijskou. „Úspěšným předáním stavby podzemní lanovky významně přispěl Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş. k posílení systému veřejné dopravy dvacetimilionového Istanbulu“, říká Marek Gasparovič, hlavní stavbyvedoucí tureckých projektů.

Hlavním dodavatelem stavby byl česko – turecký podnik Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş. Dílo v režimu EPC (engineer – procure – construct) bylo realizováno pro Ředitelství železniční dopravy evropské části Magistrátu Istanbulu.

Rozsah prací dceřiné společnosti Metrostavu byly nejen tunelářské práce na traťových a staničních tunelech, ale i podzemní vestibuly horní a dolní stanice včetně stavebních a architektonických konstrukcí a kompletní technologie, tj. vozy lanovky (dodavatelem byl švýcarský výrobce Garaventa), poháněcí a napínací stanice, elektročást, automatizace a bezpečnostní systémy. 

 

Metrostav a.s. se za více než 50 let své činnosti vypracoval ve finančně silnou a stabilní univerzální stavební společnost se schopností získávat a řídit velké a složité projekty na domácím trhu i v dalších 13 zemích světa. Mezi jeho klíčové obory působnosti patří dopravní stavby, podzemní stavby, občanské stavby, stejně jako projekty pro průmysl a ekologické stavby, pro veřejné i soukromé investory.

 

Vojtěch Kostiha
tiskový mluvčí Skupiny Metrostav
Metrostav a.s. Koželužská 2450/4 180 00 Praha 8
T 266 019 715, M 606 629 225
vojtech.kostiha@metrostav.cz

 

dolní stanice.jpghorní stanice.jpgtunel.jpguvnitř vozu.jpgdolní stanice peron.jpghorní stanice 2.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav