Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8
  • Úvod
  • Pro média
  • Metrostav dokončil rekonstrukci žatecké synagogy. Letos investor připraví expozice

Metrostav dokončil rekonstrukci žatecké synagogy. Letos investor připraví expozice

6. 2. 2023
Tisková zpráva

Obyvatelé Žatce už se mohou opět pyšnit druhým největším židovským svatostánkem v Česku. Budovám synagogy a sousedního rabinátu, kterým dva a půl roku vládli stavbaři Metrostavu, se vrátil lesk a neobvyklá maurská architektura z konce 19. století. Stavební práce skončily už v závěru loňského roku, soukromý investor Daniel Černý tak nyní může začít připravovat expozice. Synagoga bude slavnostně otevřena a zpřístupněna pro veřejnost na konci tohoto roku.

„Zatímco zvnějšku vypadají budovy skutečně jako v době před 150 lety, vnitřní prostory jsme záměrně koncipovali v modernějším a univerzálnějším stylu, aby umožnily konání výstav, koncertů či divadelních představení. V rabinátu bude stálá expozice zaměřená na historii židů na Žatecku, v synagoze se budou střídat výtvarné výstavy,“ říká majitel žatecké synagogy Daniel Černý, který nákladnou stavbu za desítky milionů korun zainvestoval částečně 
z dotace a vlastních prostředků.

Kompletní rekonstrukce synagogy a rabínského domu v Žatci probíhala pod dohledem památkářů a týkala se především střechy, oken, fasád i interiérů. Nyní již hlavní budovu zdobí vitrážová okna, obnovená sgrafita a na kopulích tři nové pozlacené Davidovy hvězdy. Vnější podobou tak synagoga již odpovídá původní stavbě z 19. století s neobvyklou maurskou architekturou a město Žatec se opět může pyšnit tím, že má po Plzni druhou největší dochovanou synagogu v Čechách. 

„Metrostav v posledních letech úspěšně zrekonstruoval spoustu historických budov včetně několika sakrálních objektů. Mohlo by se tedy zdát, že už nás na stavbě nic nepřekvapí, ovšem projekt v Žatci byl natolik ojedinělý, že mu vděčíme za spoustu cenných zkušeností. Jen namátkou zmíním odsolování zdiva stříkanou celulózou, statické zajištění klenby, vypálení piktogramů v zámečnických prvcích či nekonečný boj s dřevomorkou. Při této příležitosti bych chtěl poděkovat za vynikající spolupráci investorovi a všem spolupracovníkům i subdodavatelům,“ říká Petr Ort, oblastní ředitel z Metrostavu.

Největší česká stavební společnost Metrostav má bohaté reference z oblasti rekonstrukcí historických budov. V tomto případě se navíc může opřít i o zkušenosti z oprav, a dokonce i výstavby náboženských staveb. V rámci projektu 10 hvězd například rekonstruovala synagogu v severočeském Úštěku. Nedávno také dokončila stavbu nového kostela na pražském Barrandově.

 

Kontaktní údaje

Pavlína Mertl
Útvar tiskového mluvčí Skupiny Metrostav

Metrostav a.s., Koželužská 2450/4, 180 00 Praha 8
T 266 019 773, M 720 058 694
pavlina.mertl@metrostav.cz

20230202_104206.jpg20230202_104213.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav