Metrostav logo
Menu
Centrála společnostiKoželužská 2450/4, Praha 8

Jiráskovo divadlo se otevřelo po tříleté rekonstrukci

19. 9. 2023
Aktuality

47 let čekalo Jiráskovo divadlo v České Lípě na dokončení velké rekonstrukce, poslední z nich totiž proběhla v roce 1976. Deset let pracovalo město Česká Lípa na tomto konkrétním projektu, bezmála tři roky trvala rekonstrukce. Klíče od divadla předalo město zhotoviteli firmě Metrostav a.s. 2. listopadu 2020. Divadlo mělo být hotové v červenci 2022, kvůli špatnému stavu budovy i problémům s přeložkami sítí a dalším komplikacím byl však termín posunutý.

Stavebně bylo divadlo dokončeno v květnu letošního roku, otevírací program je naplánovaný na 15. – 19. září 2023. Ačkoli se v průběhu stavby cena zvedla, konečná suma 197 milionů Kč vč. DPH nepřesáhla původně odhadovanou cenu 200mil. Kč, která byla odhadnutá při vyhlášení zakázky na jaře roku 2020. V roce 2020 město vysoutěžilo zakázku za 161 mil. Kč vč. DPH.

„Myslím, že si nikdo z nás nedokázal před třemi lety představit, čím vším si budeme muset při rekonstrukci divadla projít. Potkal nás covid, tornádo na Moravě, kvůli kterému se zpozdila instalace střechy, válka na Ukrajině, kdy chyběla pracovní síla, problémy se stavem budovy, přeložkami sítí a další komplikace. Vše jsme však zdárně překonali. Neskutečný dík patří všem lidem, kteří se na rekonstrukci divadla podíleli. Bez jejich tvrdé práce, odhodlání a vzájemného pochopení bychom divadlo neměli. Po mnoha letech diskusí má Česká Lípa konečně důstojný kulturní stánek, který si zaslouží. Přeji všem divákům, ať se jim divadlo líbí a odnášejí si z něj jen samé krásné kulturní zážitky,“ uvedla starostka města Česká Lípa Jitka Volfová.

„Na této stavbě bylo nejsložitější to, že jsme kvůli nedostatečným průzkumům museli průběžně upravovat a dotvářet projekt. Bylo třeba znovu navrhnout vzduchotechniku i nouzová osvětlení. Kvůli horšímu horninovému prostředí jsme dále byli nuceni vyztužit základy i stěny a na dvoře vybudovat rozsáhlý vsak pro odvedení podzemní vody,“ říká vedoucí projektu Aleš Kunca ze společnosti Metrostav. „Chtěl bych pochválit celý tým a zástupce investora za skvělou spolupráci. Po úvodních demolicích zůstaly z původní budovy pouze zdi a dnes má Česká Lípa krásné divadlo, na které mohou být místní obyvatelé náležitě pyšní!“

Hlavní sál nového Jiráskova divadla má kapacitu 370 míst, divadlo je bezbariérové. Ozdobou hlavního sálu je bezpochyby nádherný renovovaný skleněný lustr ze 70. let 20. století, který diváci znají z původního sálu. Lustr samotný je středobodem tzv. hvězdného nebe, které tvoří dvě stě metrů ovladatelných LED pásků a 650 LED čipů. Už samotné zhasínání v sále je tak velkým zážitkem. 

Divadelní technika je kompletně elektrizována a modernizována, stejně tak osvětlení a ozvučení. Stěny hlavního sálu jsou pokryté akustickými panely a okolo stropu se táhne tzv. rezonátor, který utlumuje hluboké tóny. Samozřejmostí je klimatizace a zbrusu nové pohodlné sedačky. Rozměry jeviště zůstaly zachovány, nicméně pod jevištěm se nově nachází funkční orchestřiště. 

Kromě hlavního sálu se v Jiráskově divadle nachází také další dva menší prostory pro 100 a 40 návštěvníků pro pořádání komornějších akcí. Na stěnách ve foyer diváci najdou renovované skleněné lampičky, které znají z původního sálu. Dolní foyer zdobí nádherné železobetonové schodiště, na kterém dělníci pracovali tři měsíce. Nad schodištěm se nachází skleněná instalace z dílny Jitky Skuhravé z Nového Boru. Hned u vchodu diváci narazí na citlivě zrestaurovanou bustu Aloise Jiráska od akademického sochaře Josefa Bílka z roku 1951. Přímo pro divadlo také vznikla čtyři velkoformátová plátna s divadelní a regionální tématikou od českolipského malíře Michala Janovského. Divadlo samo o sobě je tak multi uměleckým prostorem. 

V divadle se nacházejí hned tři bary a divadelní kavárna, která bude v provozu sedm dní v týdnu bez ohledu na to, zda je v divadle představení či nikoliv. Nově se hlavní vchod nachází v Panské ulici. Panskou a Jiráskovu ulici nově spojuje speciální chodba skrz divadlo, kterou si lidé přes den mohou zkrátit cestu. Jiráskovo divadlo je nyní moderní divadelní budovou s nádechem historie. Zachovány byly např. původní krovy nebo nádherné klenuté klenby v kavárně. Autorem projektu je architekt Adam Rujbr z firmy Adam Rujbr architects s.r.o., zakázku na zpracování prováděcí projektové dokumentace získal v srpnu 2019 za cenu 4,7 mil. Kč.

hlavní sál.jpghlavní vchod z Panské ulice.jpg

© 2021 Metrostav - Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu společnosti Metrostav a.s. | Metrostav a.s. je řídicí společností koncernu Skupina Metrostav