USA nabízejí půjčku až na polovinu Temelína

  • 30. 07. 2013 | zdroj: Hospodářské noviny, Petr Lukáč, Daniel Anýž
  • Napsali o nás

ROZHODNUTÍ O ZAKÁZCE SE ODKLÁDÁ, FIRMY PŘESTO DÁL VYLEPŠUJÍ SVOJE NABÍDKY

V jaderném tendru za stovky miliard se stupňuje přetahovaná o to, kdo dá víc. A po slibech o účasti českého průmyslu přichází financování celého projektu. „Předpokládáme, že bychom financovali 40 až 50 procent ceny stavby Temelína,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny prezident státní Exportní-Importní banky USA (ExIm Bank) Fred Hochberg.
Rosatom Overseas, který zastupuje ruského dodavatele, se k financování příliš vyjadřovat nechce. Viceprezident Ivan Dybov HN jen řekl, že „Rosatom po celém světě nabízí širokou škálu finančních řešení, která reflektují zájmy zákazníků“, s tím, že jsou ochotni financování projednat. V minulosti se přitom firma nechala slyšet, že je ochotná sehnat až 100 procent financí.
Cena dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín by se měla pohybovat mezi 200 a 300 miliardami korun. ČEZ nyní vybírá mezi nabídkami amerického Westinghousu, který vlastní japonská Toshiba, a česko-ruského konsorcia MIR.1200. To tvoří Škoda JS (vlastníkem je ruská skupina OMZ) a dcery ruského Rosatomu – Atomstrojexport a Gidropress.
Americká strana je nyní ale konkrétnější v detailech financování. Peníze by ČEZ půjčila na maximální dobu, kterou povoluje v rámci výjimky pro jaderné projekty OECD, tedy 18 let plus sedm let stavby. A to s úrokem 3,5 procenta.
Jsou to přitom termíny a podmínky kontraktu, které mohou rozhodnout o vítězné nabídce. Technická řešení Westinghousu i MIR.1200 jsou totiž v podstatě daná. ČEZ ale mlčí.
„S ohledem na probíhající výběrové řízení není možné sdělovat podrobnosti k okruhům, které jsou diskutovány s jednotlivými uchazeči,“ říká jen mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Sdílnější nebyli ani experti, které HN oslovily. „Úvěr převyšující pět miliard dolarů je natolik vysoký, že se špatně přirovnává prakticky k čemukoliv jinému,“ řekl HN expert, který se na trhu státních půjček dlouhodobě pohybuje, ale kvůli firemní podmínce mlčenlivosti nechtěl být jmenován.
„V každém případě jde o ty nejlevnější dlouhodobé půjčky, které můžete na trhu dostat,“ říká Hochberg. A přiznává, že i pro státní Ex-Im Bank je Temelín svým objemem výjimečný. „Nejen v jaderné energii by to byla vůbec jedna z našich největších akcí. Loni jsme poskytli srovnatelně velkou půjčku pěti miliard dolarů do Saúdské Arábie, ale to šlo o petrochemický provoz.“
Celkový úvěrový limit banky byl přitom minulý rok zvýšen na 140 miliard dolarů a jen loni formou záruk a půjček poskytla 36 miliard dolarů.
Že se do tendru zapojuje i státní banka USA, není nic nového. Již dříve s lobbováním za svoje firmy otevřeně vypomohli americký prezident Barack Obama i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. V současné době ale vůbec není jasné, zda se bude Temelín stavět.
Firma minulý týden oznámila odložení výběru vítěze o 12 až 18 měsíců. Kvůli nejistotě na energetických trzích požaduje ČEZ od státu garantované výkupní ceny elektřiny. Ten o nich ale ani po roce jednání nerozhodl, není ani jisté, zda je povolí Evropská unie. „Pokračujeme v jednáních s ČEZ, nadále věříme, že dostavba Temelína se uskuteční,“ říká přesto šéf Westinghousu v Česku Pavel Janík. strana 6

***

Co nabízejí uchazeči o Temelín WESTINGHOUSE

70 procent je podíl, který americký Westinghouse slibuje z miliardové zakázky českým společnostem.

4 hlavní partnery má na dostavbu americký Westinghouse. Jsou jimi I& Energo, Vítkovice Machinery Group, Metrostav a mateřská Toshiba. Ti si měli nesmlouvat až 150 dalších českých subdodavatelů.

Až 50 procent je ochotná financovat Exportní-Importní banka USA v případě, zakázku dostane společnost Westinghouse.

MIR.1200

Až 100 procent je ochoten financovat Rosatom v případě vítězství konsorcia MIR.1200. Neočekává však, že to bude více než 49 procent.

5 českých firem je mezi hlavními dodavateli konsorcia MIR.1200. Kromě Škody JS je to ještě dceřiná firma ČEZ Praha Invest, Hochtief CZ, I&C Energo a PSG International. MIR.1200 se dále prezentuje dalšími více než 240 potenciálními českými subdodavateli.

70 procent je část, kterou česko-ruské konsorcium MIR.1200 slibuje z miliardové zakázky českým společnostem.

200 až 300 miliard korun je odhadovaná cena zakázky na dostavbu 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín.