Výstavba metra, úsek LU6E, tunely Karhusaari

Metro
Helsinki, Finsko

Projekt Länsimetro – Západní metro je nové dopravní spojení mezi městy Helsinky a Espoo ve Finsku s plánovanou přepravní kapacitou 100 000 cestujících za den a přímo navazuje na jedinou provozovanou trasu dlouhou 21 km.

Základní informace

Objednatel:

Länsimetro OY

Projektant:

KalliosuunnitteluOY Rockplan Ltd.

Doba výstavby:

04/2011 – 10/2013

Projekt v číslech

  • 36,2 - 42,1 m2 Profil tunelu
  • 140 000 m3  Objem vytěženého materiálu
  • 26 - 35 m Hloubka 3 šachet
  • 55 000 m  Svorníková výstroj
  • 1 360 000 Kg  Cementu

Charakteristika

Länsimetro – Západní metro je nové dopravní spojení mezi městy Helsinky a Espoo kompletně vedené v podzemí v délce 14 km.Traťový úsek LU6E – Karhusaari se sestává z celkem 2613 m ražeb realizovaných v tvrdých žulách metodou Drill&Blast. Součástí dodávky je také ražba třech technologických komor s větracími šachtami v každé z nich a sedmi tunelových propojek. Trasa úseku je částečně vedena pod mořským dnem a mimo jiné také podchází základy budov administrativního komplexu společnosti Nokia. Náročným úkolem byla zejména ražba úseků vedených pod mořem, v oblastech citlivých na seismické zatížení vlivem trhacích prací spolu se značným množstvím injektážních prací. 

Výjimečnost stavby

Ražba pod mořskou hladinou.  Ražba v  seismicky citlivém území pod základy administrativního komplexu Nokia. Ocenění zadavatelem – nejbezpečnější pracoviště výstavby Länsimetra.